• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada Cumhuriyet coşkusu
29 Ekim 2013 Salı 13:23

Konya'da Cumhuriyet coşkusu

Konyada, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanının 90. yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.
 Konya’da, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanının 90. yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.
Feritpaşa Caddesi üzerinde yapılan törene Konya Valisi Muammer Erol, 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Ali Çetinkaya, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Cumhuriyet Başsavcısı Neyzen Özcan, askeri ve mülki erkan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Protokolün vatandaşları selamlamasının ardından Garnizon Komutanlığı Bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Öğrencilerin günün anlam ve önemine dair okudukları şiirlerin ardından konuşan Konya Valisi Muammer Erol, “29 Ekim 1923 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Anayasanın birinci maddesini, ‘Hakimiyet bilakaydüşart milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına müstenittir. Türkiye Devletinin şekl-i hükümeti Cumhuriyettir’ şeklinde değiştirmesiyle kabul ve ilan edilen Cumhuriyet, aziz milletimizin ezelden başlayıp ebede doğru devam eden kesintisiz ve hür yürüyüşündeki en önemli aşamalardan birisi, büyük milletimizin adeta kendi küllerinden yeniden doğduğu büyük destanın taçlanmış hali; Türk’ün ateşle imtihanını başarıyla verişinin en güzel belgesidir” dedi.
Vali Erol, konuşmasında, “Cumhuriyet güneşinin aydınlattığı muasır yolda yürüyen milletimiz, türlü sorunla boğulan, şiddetin pençesinde kıvranan ve haksızlığın her türünün yaşandığı bir coğrafyada adeta bir huzur adası oluşturmayı başardığını" söyledi.

Erol, "Gücünü ve anlamını, milletimizin ortak iradesi ve özgürlüğe olan sarsılmaz imanıyla gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseri olmasından alan Cumhuriyetimiz'in, adalet ve insan haklarına dayalı idarelerin tesisinde diğer mazlum milletlere de örnek olduğunu" anlattı.
Cumhuriyetimizin ortak tarih, kader ve amaç birliği ile vatandaşlık kimliği ilkelerine dayanan temeller üzerinde yükseldiğini anlatan Erol, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Cumhuriyetimizin temsil ettiği değerler manzumesi bu topraklar üzerinde yaşayan herkes tarafından layıkıyla benimsenmiş ve kavranmıştır. Bu husus, Cumhuriyetin ebediyete kadar var olacağının en önemli güvencesidir. Türk insanı, Cumhuriyet sayesinde teba olmaktan çıkıp vatandaş haline geldiğinin, devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun idraki içindedir. Demokratik, laik ve sosyal Cumhuriyet ve onun kazanımları ırk, dil, din, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır. Bu açıdan faziletli insanların rejimi olan Cumhuriyetimizi ve onun kazanımlarını korumak ve geliştirmek yegane vazifemiz olmalıdır. Cumhuriyetin bugün bizlere ulaştırdığı nokta, hepimize heyecan ve ümit vermeli, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeli, milletçe bağımsız yaşama azmimizi yenilemelidir. Şu husus asla unutulmamalıdır ki Türk milleti bugün geldiğimiz noktadan daha aydınlık yarınlara ancak Cumhuriyetle varabileceğinin bilincindedir ve milletimiz, Cumhuriyet rejimiyle kıvançlıdır.”

Anayasal bir demokrasi olan Türkiye Cumhuriyetinin temel niteliklerini, hedeflerini, ilkelerini, sistemini koruyarak ve hür ve serbest bir ülke olarak yoluna devam edeceğini kaydeden Vali Erol, şöyle konuştu: “Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıldönümünde çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma çabalarımızı aynı hızla sürdürmeye, dünya ile her alanda yarışmaya milletçe her zamankinden daha fazla kararlıyız. Bu anlamlı günde dileğim odur ki; milletçe hep beraber el ele kenetlenelim. Birliğimize, bölünmez bütünlüğümüze, demokrasimize ve Cumhuriyetimizin bizlere kazandırdığı değerlere sahip çıkalım.”

Konuşmaların ardından Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve uluslararası yarışmalarda dereceye giren sporculara protokol üyeleri tarafından ödül verildi. Ödül töreninden sonra halk oyunları ekibi, Konya yöresine ait oyunları sergiledi. Program resmi geçit törenin ardından sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA