• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada çiftler neden boşanıyor
11 Temmuz 2010 Pazar 13:19

Konya'da çiftler neden boşanıyor

Konya İl Genel Meclisinin temmuz ayı son birleşiminde Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu'nun boşanmalara yönelik araştırması görüşüldü.
Konya İl Genel Meclisinin temmuz ayı son birleşiminde Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu'nun boşanmalara yönelik araştırması görüşüldü.
     İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi'nin başkanlığında başlayan toplantıda, İçişleri Komisyonu, İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonlarının haziran ayında yaptıkları çalışmalara yönelik raporlar okunarak, oy birliğiyle karara bağlandı.
     Temmuz ayı toplantılarının son gündem maddesini Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonunun Haziran ayında Kulu, Cihanbeyli ve Çumra'da yaptığı çalışmalar oluşturdu.
     Komisyonun raporunu Kadın - Erkek Eşitliği Komisyonu Sözcüsü Adem Şahin okudu. Nüfusunun büyük çoğunluğu yurt dışına giden Kulu ve Cihanbeyli'de, anlaşmalı evliliklerin yoğun olduğuna dikkat çekilen raporda, erkek eşin yurt dışında oturma izni alabilmek için eşiyle boşandığı, yurt dışında yabancı uyruklu bayanlarla evlendiği ve 2-3 yıl sonra yurt dışında boşanan erkeğin eşiyle yeniden evlendiği sonucuna ulaşıldığı vurgulandı.
     Raporda ayrıca istemeyerek evlenen gençlerin bir süre sonra boşandığı, çocukların son yıllarda eğitime yönlendirildiği bildirildi.
     Çumra'da boşanmalara yönelik yapılan tespitte ise ailelerde babaya bağlı ekonomilerin olduğuna dikkat çekildi. Babaya bağlı olarak yaşayan gençlerin sorumluluk almak istemediklerinin altı çizilen raporda, gelinlerin de ayrı yaşamak istediği kaydedildi.
     Şahin, komisyon olarak boşanmaların önüne geçilmesi için gençlerin eğitilmesi, gelenekler doğrultusunda eşlerin birbirini tanıması, gençlerin iş sahibi olduktan sonra evlenmelerinin sağlanması yönünde çözüm önerilerini sıraladı.
     Raporla ilgili söz alan İl Genel Meclisi Ilgın üyesi Faruk Koç, kaymakamlıklar, sivil toplum kuruluşları ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı kanalıyla aileler parçalanmadan önce yapılması gerekenlerin araştırılması önerisinde bulundu.
     Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Başkanı Leyla Erdal da bütün ilçelerde yapacakları tespitlerle Konya'da akademisyenler, din adamları, psikologlar, sosyologlar, kanaat önderlerinden oluşan bir grup oluşturacaklarını, bu gruptan görüş alarak çalışmaların sonucunu tekrar açıklayacaklarını söyledi.
     İl Genel Meclisi 2 Ağustos 2010 Pazartesi günü yeniden toplanmak üzere Temmuz toplantılarına son verdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA