• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada çiftçiye arazi dağıtılacak
09 Nisan 2010 Cuma 10:27

Konya'da çiftçiye arazi dağıtılacak

Amasya, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Kırıkkale, Kırşehir, Konya ve Yozgat'ın bazı ilçelerine bağlı bazı köyler, tarım reformu uygulama alanı ilan edildi.

Amasya, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Kırıkkale, Kırşehir, Konya ve Yozgat'ın bazı ilçelerine bağlı bazı köyler, tarım reformu uygulama alanı ilan edildi.
    

Söz konusu alanların tarım reformu uygulama alanı ilan edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
    

Karar uyarınca, tarım reformu kapsamında uygulama yapılan bazı ilçelerde çiftçilere dağıtılacak norm arazi büyüklükleri de belirlendi.
    

Buna göre, reform uygulaması yapılan Meram ilçesince, çiftçiye, kuru arazide 100 dekar, sulu arazide 50 dekar, Kırşehir'in Çiçekdağı ilçesinde 226 dekar kuru, 95 dekar sulu, Tokat'ın Zile ilçesinde 121 dekar kuru, 41 dekar sulu arazi verilecek.
    

Rakım reformu uygulanan alanlarda, toplulaştırma yapılıyor ve bir ailenin asgari geçimini sağlayacak tarımsal üretimi gerçekleştirecek şekilde, kuru ve sulu tarım şartları için ''norm arazi'' büyüklükleri belirleniyor. Norm arazilerin parçalanmasına izin verilmiyor.
    

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan diğer bakanlar kurulu kararı ile 2003/5598 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan ''Tarım Reformu Uygulama Alanı Toprak?Normu Esasları''nın Eskişehir ili Mahmudiye ilçesinde dağıtılacak toprak normuna ilişkin hükümleri yürürlükten kaldırıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA