• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada CHP ve BDPye suç duyurusu
08 Temmuz 2011 Cuma 14:01

Konya'da CHP ve BDP'ye suç duyurusu

Konya'da bir avukat ve bir iş adamı, TBMM'de yemin etmeyen Cumhuriyet Halk Partisi ve Barış ve Demokrasi Partisi hakkında suç duyurusunda bulundu.
Konya'da bir avukat ve bir iş adamı, TBMM'de yemin etmeyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) genel başkanları ile bu partilerin 24. dönem milletvekilleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Konya Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Avukat Özkan Öztürk, yemin etmeyerek Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni (TBMM) boykot eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bu partilerin 24. dönem milletvekilleri hakkında Anayasa'nın 81. maddesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi iç tüzüğünün 3. maddesini ihlal, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 257/1, 260/1, 30/1 ve 2. maddelerine muhalefetten dolayı kamu davası açılması için iş adamı Bülent Canca ile birlikte suç duyurusunda bulundu. İş adamı Bülent Canca yaptığı açıklamada, "CHP milletvekilleri ve BDP'nin bağımsız milletvekillerinin Meclis'i protesto etmeleri yasal anlamda suç teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti milletini temsilen seçilmiş olan vekiller kamu görevlisi oldukları kanunda belirtilmiştir. Kamu görevlisi kişi ya da kişilerin kamu görevlerini yerine getirmemeleri, ayrıca yargıya telkinde bulunarak yargıyı psikolojik bir baskı altında bırakmaları kanunen suç teşkil etmektedir" dedi.

Milletin iradesi ile oluşan yeni parlamentodan Türkiye Cumhuriyeti'nin bir ferdi ve vatandaşı olarak taleplerini dile getiren Canca, "Yasama vazifelerini yerine getirmek için seçilen milletvekillerinin yasama faaliyetlerine katılmalarını ve vazifenin meclis çatısı alında yerine getirmelerini talep ediyoruz. Acilen parlamentodaki tüm siyasal partilerin ve bağımsız vekillerin derhal görevine dönerek öncelikli gündem maddesi olan yeni anayasa çalışmalarına başlamalarını ve bu anayasa ile birlikte siyasi üslup ve mantalitelerinin de değiştirmelerini talep ediyoruz. Ve milli iradeyi Meclis çatısı altında temsil etmeleri gerekirken yemin etmeme gibi kendilerini ve milleti küçük düşürücü bu tür eyleme girmelerini şiddetli kınıyoruz" diye konuştu.

Avukat Özkan Öztürk ise, CHP ve BDP'nin anayasal açıdan suç teşkil eden eylemlerini söyle sıraladı:
"CHP ve BDP milletvekilleri Anayasa'nın ve Meclis İç Tüzüğü'nün bu amir hükümlerini yok sayarak ve bu hükümlere riayet etmeyerek anayasal bir suç işlemişlerdir ve müteselsil bir şekilde işlemeye de devam etmektedirler. Ayrıca yargılaması devam eden davalara ilişkin olarak bağımsız Türk yargısı etki altına almaya yönelik söz ve davranışlar sergilemektedirler. Bu durum ise giderek yargılamayı yapan mahkeme üzerinde ve gerekse bağımsız ve tarafsız Türk yargıçları üzerinde psikolojik bir baskı
yaratmaktadır."

CHP ve BDP'nin 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu açısından suç teşkil eden eylemleri de sıralayan Öztürk, "Türk Ceza Kanunu'nun 257. maddesinde görevi kötüye kullanma suçu tarif edilmiştir. Burada görevinin gereklerine aykırı hareket ederek kişilerin ve kamunun zararına sebep olan boykotçu siyasal partiler ve bunların milletvekilleri görevi kötüye kullanma suçunu işlemişlerdir. Türk Ceza Kanunu'nun 260. maddesi kamu görevinin terki veya yapılmaması başlıklı 1. fıkrasındaki hükümleri de ayrıca ve açıkça ihlal
eden CHP ve BDP'li milletvekilleri söz konusu suçların sanıklarıdır" dedi.

Avukat Öztürk ve iş adamı Canca, daha sonra Konya Adliyesi'ne girerek CHP ve BDP hakkında suç duyurusunda bulunan dilekçelerini savcılığa teslim etti. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Afrinliler köylerinin teröristlerden temizlenmesini istiyor
  • Savunma ve güvenlik harcamalarında artış
  • “Konya yeni rekorlara imza atacak”
  • Konya'da FETÖ operasyonu! 5 astsubaya gözaltı
  • Çocukların yeni dostu "Emiray" geliyor! Gala Konya'da yapıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA