• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada bugün bunları yapmak yasak!
17 Aralık 2015 Perşembe 10:40

Konya'da bugün bunları yapmak yasak!

Konya Valiliği bugün gerçekleşek olan Şeb-i Arus törenleri için bazı tedbirler aldı.

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bugün resmi törenler dışında basın açıklaması, oturma eylemi, toplantı ve gösteri yürüyüşü vb. protesto eylemler yasaklandı.

Müdürlükten yapılan açıklama şöyle:

Hz. Mevlana'nm 742. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU, Başbakan Yardımcılarımız, Bakanlar Kurulu üyeleri ve yabancı devlet temsilcilerinin katılımı ile 17 Aralık 2015 Perşembe günü Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezinde düzenlenecektir. Törenler nedeniyle ilimize gelecek olan devlet büyüklerimizce, ilimizin çeşitli bölgelerinde bir dizi etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Devlet büyüklerimizin katılacağı etkinlik ve anma törenleri sırasında bazı marjinal gruplarca çeşitli protesto eylemleri gerçekleştirileceği yönünde bilgiler elde edilmiş olup, bu tür protesto eylemlerinin ülkemizin içinde bulunduğu terör olayları da göz önüne alındığında karşıt görüşlü gruplar arasında çatışma ortamları doğuracağı ve ilimize gelecek devlet büyüklerimiz ile yabancı devlet temsilcileri ve vatandaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye düşüreceği değerlendirilmektedir.

Elde edilen bilgiler doğrultusunda, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi "İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır" ve Anayasanın 34/2 maddesi "milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve kanunla sınırlanabilir" hükümleri gereğince milli güvenlik, genel asayiş, kamu güvenliğinin ve düzeninin bozulmasının engellenmesi, başkalarının hak ve özgürlükleri ile can güvenliğinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi için yukarıda belirtilen amaçlar çerçevesinde 17 Aralık 2015 Perşembe günü, (devlet büyüklerimizin katılacağı resmi tören ve etkinlikler haricinde) ilimizde düzenlenecek olan basın açıklaması, oturma eylemi, toplantı ve gösteri yürüyüşü vb. protesto eylemlerinin Valilik makamının 17/12/2015 tarih ve 6707 sayılı olurları ile YASAKLANMASINA karar verilmiştir.

Kamuoyuna duyurulur. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA