• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada bu potansiyel var
23 Eylül 2012 Pazar 17:25

Konya'da bu potansiyel var

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konyanın dünya gıda başkentleri arasına adını yazdırabilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya’nın dünya gıda başkentleri arasına adını yazdırabilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.
Konya Ovası’nın bugün ürettiğinden kat kat fazlasını üretebilecek potansiyele sahip olduğunu belirten Recep Konuk, dünyanın en büyük tarım ürünleri ihracatçıları arasında ABD ve Fransa’dan sonra üçüncü sırada yer alan Hollanda ile Konya arasındaki tarımsal ve ekonomik farklılığı kıyasladı. Konuk, “Hollandalıların, Konya’nın tarım arazisinden daha küçük bir tarımsal arazide gerçekleştirdiklerini bu bereketli topraklarda başarmak, bu toprakların sahipleri için ulaşılması zor bir hayal olmamalıdır. Bu iddiaya sahip olmak, bu iddiayı gerçekleştirmek bu toprakların sahipleri için mecburiyettir” dedi.
Altınekin Yağ Fabrikası’nın üretime başlaması nedeniyle değerlendirmelerde bulunan ve Konya Ovası’nın üretim potansiyelini harekete geçirmek, bölge üreticisinin daha çok üretmesini sağlamak için Konya Şeker’in kesintisiz çalıştığını, sürekli yatırım yaptığını belirten Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Günümüzden yaklaşık 9 bin yıl önce Konya’nın bereketli topraklarında yaşayanlar bu toprakları tarımsal üretim merkezi yapmayı başararak, ürettikleri buğday, arpa, bezelyeden kendi ihtiyaçlarından fazlasının ticaretini yapıp, sığırı da evcilleştirmişler. Yani avcılık, toplayıcılıktan üreticiliğe terfi eden bilinen ilk toplum olmuşlar. Nerede yapmışlar bunu? Çatalhöyük’te. Yani Konya Ovası’nın Merkezinde” diye konuştu.
Konya’nın bugün o ilklerin üzerine yeni ilkeler büyük başarılar inşa etmek istediğini belirten Konuk, “Yaklaşık 900 milyar dolarlık milli gelirinin 20 milyar doları tarımsal üretimden oluşan Hollanda’da içecek ve tütünü de dahil ettiğinizde gıda sanayi, yani tarımsal ürünü işleyip katma değerli hale getiren tarımsal sanayi ise her yıl ülke ekonomisine yaklaşık 150 milyar dolarlık katkı yapıyor. Her yıl gerçekleştirdiği 500 milyar dolarlık ihracatının yüzde 11’i yani 55 milyar dolarlık kısmı gıda ürünlerinden oluşuyor. Buna tütün ürünleri ve içecek ile kesme çiçek ve çiçek soğanı dahil değil.
İşte o Hollanda’nın Konya’nın köylerinin nüfusu kadar bir nüfusla, yine Konya’nın tarım arazisinden daha küçük bir tarımsal arazide gerçekleştirdiklerini bu bereketli topraklarda başarmak, bu toprakların sahipleri için ulaşılması zor bir hayal olmamalıdır” dedi.
KONYA’NIN BU POTANSİYELİ VAR
Son yıllara kadar Türkiye’nin tahıl ambarı olarak tarif edilen Konya’nın hızla kabuk değiştirdiğini dile getiren Konuk, “Pancar şekerinin teknoloji üssü oldu ilk önce Konya. Şimdi ona yakışır şekilde şekerli mamullerin, unlu mamullerin, çikolatanın da üretim üssü olmaya hazırlanıyor. Hollanda gibi tarlada ürettiğini gıda sanayin de işleyerek on milyarlarca dolarlık katma değerin de bu topraklarda kalması için. Biz bu bereketli topraklarda Hollanda’nın ürettiğinden daha fazlasının üretilebileceğini biliyoruz. Onlar, senede 5,2 milyon ton şeker pancarı üretiyor. Biz de o kadar üretiyoruz. Onlar, 7 milyon ton patates üretiyor biz de üretebiliriz. Onlar, Konya kadar arazide 4 milyon büyükbaş, 1,5 milyon küçükbaştan 11 milyon ton süt üretiyor. Biz bu bereketli topraklarda 550 bin büyük baş, 1,5 milyon küçükbaşa sahibiz ve yıllık 950 bin ton süt üretebiliyoruz. Türkiye’nin bütün kasap reyonlarını doldurabilecek, sucuğunu, pastırmasını, salamını, sosisini üretebilecek, tüm Türkiye’nin peynirini yoğurdunu karşılayabilecek bu toprakları hayvancılığın merkezi de yapmak elimizde. Rakamlar ortada; Hollanda 4 milyon et ve süt ineğini aynı arazide besleyip, yem ihraç ediyor. Bu topraklar 550 bini dokuza katlayabilir, bu toprakların her ahırını her ağılını süt pınarına çevirebiliriz. Konya’nın Hollanda’dan eksiği yok fazlası var. İhtiyacımız olan eldekilerin farkına vararak ve farkına vardıklarımızı değerlendirip, tahıl ambarı Konya’yı, dünyanın gıda başkenti yapmak için azim ve kararlılıkla üretmek, daha çok üretmektir” şeklinde konuştu.
Konya’nın üretmek ve ürettiğini değerlendirme konusunda dokuz bin yıllık bir tecrübesinin de olduğunu belirten Konuk, “Bize düşen, bu tecrübeye sahip çıkarak ve bu potansiyeli değerlendirerek Konya Ovasının Hollanda ile yarışacak kadar üretmesini sağlamaktır. Yani tahıl ambarı Konya’yı hayvancılığıyla, süt ve et ürünleriyle, unlu ve şekerli mamulleriyle, çikolatası, gofreti, bisküvisiyle, patatesiyle, yağıyla dünyanın gıda başkentleri arasına sokmaktır” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Bigo Yayıncı Başvurusu
  • Bakan Kurum: Konya'daki yatırımların açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirecek
  • Eğiste Hadimi Viyadüğü bugün açılıyor
  • Kağnıcı: "Model şehir Konya’nın ulaşımı güçlendirilmeli"
  • Makine ihracatında rekor
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA