• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada biyoyakıt paneli
28 Şubat 2012 Salı 11:46

Konya'da ''biyoyakıt'' paneli

Biyoyakıtlar Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİYAME) ve Konya Ticaret Borsası (KTB) tarafından ortaklaşa düzenlenen ''1. Biyoyakıtlar ve Tarım Sektörü'' paneli Konya'da gerçekleştirilecek.
KTB'den yapılan açıklamada, 1 Mart'ta saat 14.00'de başlayacak panelin KTB konferans salonunda yapılacağı bildirildi.
 
Panelin ana konusunun ''EPDK Biyoyakıt Kararları ve Tarım Sektörüne Etkileri'' başlığı altında, EPDK'nın 16 Mart 2011'de aldığı Biyoyakıtlar Kararnamesi'nin tarım sektörüne etkisi, gıda arzı, dağıtım ağının oluşturulması ve kararların uygunluğunun tartışılacağı kaydedildi.
 
KTB Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Kaleli, panelde Enerji ve Tarım Bakanlığı, EPDK, Pet-Der, Biyodizel ve Biyoetanol Derneği temsilcilerinin ve çok sayıda katılımcının bir araya geleceğini belirtti.
 
BİYAME Genel Müdürü Prof. Dr. Fikret Akınerdem ise yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
''Ülkemizde biyoyakıtlar ile ilgili alınmış veya alınacak kararların daha çok tarım sektörünü içinde analiz edildikten sonra ve enerji sektörü açısından ele alınması gerekmektedir. Zira, ülkemiz biyoyakıt hammaddeleri özellikle de biyodizel hammaddeleri konusunda şu an yeterli kaynaklara sahip değildir. Öyle ki, biyodizel hammaddesi olarak kullanılacak yağ bitkileri bakımından yüzde 70 oranında dışa bağımlıyız. Bunun parasal karşılığının 2.5 milyar dolar tuttuğu bilinmektedir. Bu bakımdan, öncelikli konunun gıda sektörü ihtiyacını karşılamak, sonrasında artan kaynakların biyoyakıtlara işlenmek olmalıdır. Sektör taraflarının ortak kararı ile olmalı ve bu politika milli değerde ele alınmalıdır.''
Akınerdem, panelin Konya tarımı ve tarıma dayalı sektörler için katkı sağlayacağını ifade etti....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA