• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada bitmeyen okulun akibeti
22 Kasım 2010 Pazartesi 23:03

Konya'da bitmeyen okulun akibeti

İstanbul Menkul Kıymetler Borsasının Yazır Mahallesine yaptırdığı ve inşaatı bir türlü bitirilemeyen ilköğretim okulu ile ilgili bakanlıktan açıklama geldi.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın Yazır Mahallesi’ne yaptırdığı ve inşaatı bir türlü bitirilemeyen ilköğretim okulu ile ilgili bakanlıktan açıklama geldi. MHP Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın soru önergesine cevap veren Bakan Nimet Çubukçu, inşaatın valiliğe devredildiğini açıkladı.
MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından Selçuklu İlçesi Yazır Mahallesi’ne yaptırılan ve inşaatı bir türlü bitirilemeyen ilköğretim okulunun akıbetini verdiği soru önergesiyle gündeme getirmişti. Kalaycı’nın önergesine Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’dan cevap geldi.
 
İmzalanan protokol gereği 7 Haziran 2004 tarihinde ihalesi ve 1 Kasım 2004’de de yer teslimi yapılan, Yazır Mahallesindeki İlköğretim Okulu inşaatının yüklenici firmanın iflas etmesi sonucu bitirilemediğini belirten Bakan Çubukçu, ihale bedeli 2 Milyon 70 bin lira olan okulun yapımının başta bir yüklenici firmaya devredildiğini kaydetti. Bugüne kadar 12 hak ediş düzenlendiğini ve 1 milyon 939 bin 750 lira ödeme yapıldığını hatırlatan Çubukçu, yapılan ödemelerin bakanlık ile İstanbul Menkul Kıymeti Borsası arasında imzalanan protokol gereğince karşılandığını ifade etti.
 
Okul inşaatının nakden yüzde 93,71 'lik kısmının tamamlandığının altını çizen Bakan Çubukçu, okulun eğitime açılması için sadece tamamlayıcı diğer imalatlar, bitirme ve temizlik işleri, iskân raporunun alınması, işletme ile kitaplarının ve işletme talimatlarının hazırlanması işleri kaldığını vurguladı.
 
Yüklenici firmanın 14 Mayıs 2009 tarihinde iflas ettiğini belirten Çubukçu, yapılan bütün iş ve işlemlerin Kamu İhale Kanunu ve sözleşmeleri gereğince, İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi kararlarına göre yerine getirildiğini kaydetti.  Bakan Nimet Çubukçu, söz konusu okul inşaatının, 16 Eylül 2010 tarihli kararla yapımının tamamlanması için valilik yetki ve sorumluluğuna devredildiğini bildirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA