• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’da bisiklet kültürü oturdu
24 Haziran 2014 Salı 10:04

Konya’da bisiklet kültürü oturdu

Türkiye’nin en çok bisiklet kullanılan şehri olan Konya’da, kullanım amaçlarının da farklılaşmasıyla bisiklet, geniş bir kitleye hitap eder hale geldi. Önceleri gariban işi ulaşım aracı olarak kullanılan bisikletin artık sosyal faaliyet ve spor amaçlı ola

Konya Türkiye’de bisikletin en yaygın kullanıldığı il olarak ün kazanmış durumda. Arazi yapısı ve geçmişten gelen alışkanlıkların etkili olduğu bisiklet kullanım yaygınlığı, Konya’da gün geçtikçe artıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda Konya’nın çeşitli bölgelerinde yapmış olduğu bisiklet yolları ve herkesin kullanabileceği Akıllı Bisiklet Sistemi de bisiklet kullanımının yaygınlaşmasının bir sonucu olarak göze çarpıyor. Bisiklet Konya’da geçmiş yıllarda dar gelirli vatandaşların ulaşım aracı olarak bilinirken, günümüzde her kesimden vatandaşın kullandığı sosyal faaliyet ve spor amaçlı kullanılan bir araç haline geldi. Tüm bu etmenlerle birlikte teknolojik gelişmelerin de etkisiyle artan bisiklet çeşitleri, vatandaşlara farklı bisiklet alternatifi sunuyor. Böylece bisiklet çok geniş bir halk yelpazesine hitap eden bir araç olarak Konya’da yaygınlaşmayı sürdürüyor.


KULLANIM AMACININ DEĞİŞMESİ BİSİKLETİ ARTIRDI


Dört kuşaktır bisiklet sektöründe olan Sakallıoğulları Velesbit işletme sahipleri Yusuf Küçüksakallı ve Mustafa Dolmacı, Konya’daki bisiklet kültürünün dünden bugüne yaşadığı gelişme hakkında bilgi verdi. Bisikletin Konya’daki serüveninin 1940’lı yıllarda, ulaşım aracı olarak kullanılmasıyla başladığını belirten Yusuf Küçüksakallı, Konya’nın arazi yapısının elverişli olması ve yerleşim düzeninin dağınık olmamasının bisiklet kullanımını günden güne artırdığını söyledi. Bisikletin önceki yıllarda daha çok maddi gelir düzeyi düşük insanlar tarafından ulaşım aracı olarak kullanıldığını ancak son 15 yıldır bisiklet kullanım amaçlarının da farklılaşmasıyla geniş bir kitleye hitap etmeye başladığını ifade eden Küçüksakallı şöyle devam etti; “Bisiklet bundan 15-20 yıl öncesine kadar daha çok maddi geliri düşük vatandaşlarımız tarafından ulaşım amaçlı kullanılırdı. Bisikletin vatandaşlarımız üzerinde oluşturduğu geçmişteki bir başka alışkanlık da çocuklarımız için karne hediyesi olmasıydı. Ancak son 15 yıldır bisiklet kullanım amaçlarında çeşitlilik yaşanmaya başladı. Spor amaçlı, sosyal faaliyet amaçlı, eğlence amaçlı bisiklet kullanımları yaygınlaştı. Bunun sonucu olarak da farklı bisiklet modelleri üretilmeye başlandı. Daha sportif bisikletler, uzun yollar için daha uygun bisikletler, şehir içinde kullanılabilecek türde aksesuarlı bisikletler gibi bisiklet çeşitleri oluştu.”


‘BİSİKLET KÜLTÜRÜ İYİCE OTURDU’


Bisiklet kullanımının yüzme sporundan sonra en çok efor sarfedilen bir spor biçimi olduğunu belirten Sakallıoğlu, bu durumun bisiklet kullanımının artmasına büyük katkı sağladığını söyledi. Bisiklet kullanmak isteyen vatandaşların artmasıyla bisiklet üretiminde farklılıkların oluştuğuna dikkat çeken Sakallıoğlu, “Son zamanlarda uzun mesafeli yolları kat edebilmek amacıyla elektrikli bisikletler de sıkça kullanılan bir çeşit haline geldi. Kullanım arttıkça, bisikletin vatandaş için kolay bir araç olması da düşünülmeye başlandı. Bu amaçla katlanabilir, kolay taşınabilecek bisikletler üretildi. Bisiklet kullanamayan bayan eşler ya da gözleri görmeyen insanlar gibi kişiler de düşünülerek, iki kişilik bisikletler üretilmeye başlandı. Böylelikle herkes bisiklet sürmenin keyfine varabiliyor. Bisiklet aksesuarları da çeşitlendi. Vatandaşlar bunları takip ediyor. Kask kullanımı büyük oranda arttı. Tüm bunlar gösteriyor ki Konya’da bisiklet kültürü iyice oturdu.”


‘BİSİKLET YOLLARI DA ETKİLİ OLDU’


Sakallıoğlu son yıllarda Konya’nın çeşitli bölgelerinde yapılan bisiklet yollarının da bisiklet kullanım oranlarını etkilediğini söyledi. Dünyada bisikletin en yaygın kullanıldığı ülkenin Hollanda olduğunun da bilgisini veren Sakallıoğlu, “Konya’da yapılan bu bisiklet yollarıyla ve gelişen bisiklet sektörüyle aslında amaç Hollanda’nın bir vilayeti gibi olmak. Hollanda’daki bisiklet kültürünü burada da oluşturmak. Bu hedefe Konya olarak gittikçe yaklaşılıyor. Ayrıca son yıllarda Konya’da havaların çok sert geçmemesi de bisiklet kullanımının yılın 12 ayında görülmesini sağlıyor.” dedi.


BİSİKLET KULLANIM TÜRÜ YAŞ GRUPLARINA GÖRE DEĞİŞİYOR


Konya’da artık sosyo – ekonomik durumu her ne olursa olsun her yaştan vatandaş bisiklet kullanıyor. Vatandaşın bisiklet tercihleri ise yaş ve kullanım amacına göre şekilleniyor. 12-20 yaş arası vatandaşlar bisikleti daha çok sosyal amaçlı kullandığı için dağ türü bisiklet kullanıyor. 20-30 yaş arası vatandaşlar uzun yol için daha elverişli olan sport türü bisikletler kullanırken 30-40 yaş arası vatandaşlar ise şehir içi kullanımına uygun bisikletler kullanıyor.


İLK BİSİKLET SHOP KONYA’DA AÇILDI


Bisikletin Konya’daki kullanım yelpazesinin genişlemesi bisiklet sektörünü de olumlu yönde etkiledi. Konuyla ilgili bilgi veren Mustafa Dolmacı, ilk bisiklet shopun Konya’da açıldığının bilgisini vererek şu şekilde devam etti, “Biz dört kuşaktır bisiklet sektörünün içindeyiz. Konya’da bisiklet çeşidi en çok olan firmayız. Firma olarak 1940’tan beri bu sektörün içindeyiz. Bu anlamda bisikletin Konya’daki gelişim sürecini çok iyi biliyoruz. Bu gelişime bağlı olarak sektörde de gelişmeler yaşandı. Türkiye’de ilk bisiklet shop, Accell Bisiklet Shop olarak bizim bünyemizde açıldı. Şu an Türkiye genelinde 10’un üzerinde bisiklet shop var.”


‘BİSİKLET SEKTÖRÜ ŞUBELEŞTİ’


Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasıyla Konya’da bisiklet sektörünün de şubeleşmeye gittiğini belirten Dolmacı, “Sektör kullanımın artmasıyla gelişti. Artık bisiklet sektöründe şubeleşme yaşanıyor. Biz de bu duruma ayak uydurduk. Sakallıoğlu Velesbit olarak otogar civarında ve Havzan’da faaliyet gösteriyoruz.” dedi. Bisiklet sektörünün teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini de belirten Dolmacı şöyle devam etti, “Teknolojik gelişmeler sektördeki üretim çeşidini de etkiliyor. Ayrıca bisiklet kullanıcıları da cep teflonu gibi yeni teknolojik bisikletleri takip ediyor. Yani bisiklet teknolojisi takip ediliyor. Bu yüzden elektrikli bisikletlerin kullanımı günden güne yaygınlaşıyor.”

A. AKİF SOLAK / YENİ HABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Usta: "Gazi ve şehit ailelerimizin yanındayız"
  • Angı: "Recep ve Şabanı bize mübarek kıl"
  • Hadimioğlu: "Anma programındayız"
  • Konuk: "Hayırlara vesile olmasını temenni ederim"
  • Konuk: "Mekanı cennet olsun"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA