• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada bir annenin evlat mücadelesi
31 Aralık 2011 Cumartesi 10:30

Konya'da bir annenin evlat mücadelesi

Konyada babası tarafından küçük yaşta resmi nikah kıyılmadan evlendirilen, 3üncü çocuğuna hamileyken kocası ölen kadın, 2 çocuğunun kendisine ait olduğunu ispatlamak için mücadele veriyor.

Konya’da babası tarafından küçük yaşta resmi nikah kıyılmadan evlendirilen, 3’üncü çocuğuna hamileyken kocası ölen kadın, 2 çocuğunun kendisine ait olduğunu ispatlamak için mücadele veriyor.
Konya'da yaşayan 32 yaşındaki Fatma Coşkun, evlatlarının kendisine ait olduğunu ispat edebilmek için mücadele ediyor.

Fatma Coşkun, 15 yaşındayken babasının zoruyla Almanya'dan tatil amaçlı gelen akrabaları 23 yaşındaki Âdem Altın ile evlendirildiğini söyledi. Resmi nikâh yaptırmadan evlendiği eşinin 2000 yılında hayatını kaybettiğini ve 2 çocuklarının dünyaya geldiğini anlatan Coşkun, “Eşim öldüğü sırada üçüncü çocuğumuza hamileydim. Eşim öldükten sonra kayınvalidemin çocuklarımı yurt dışına götüreceği ile ilgili bilgiler almaya başladım. Benimle resmi nikah yapmayan eşimin, 1998 yılında çocuk parası alabilmeleri için Almanya'da yaşayan ve eltisi olarak bildiğim bir kadınla resmi nikah yaptığını ve çocuklarımın da bu kadın üzerine kayıtlı olduğunu öğrendim” dedi.

Çocuklarını kendi üzerine almak için velayet davası açtığını, tüm birikimini dava için harcadığını ancak DNA testi için gerekli olan 2 bin TL’yi bulamadığı için davanın sonuçlanmadığını söyleyen Coşkun, “Dava devam ederken kayınvalidem ve eşimin kardeşi sokakta oynayan 6 yaşındaki oğlum Mevlüt Kadir'i yurt dışına kaçırdı. Çocuğumdan bir daha haber alamadım. Kızım Betül’ün de okul yaşı geldiği zaman nüfus cüzdanı olmadığı için kayıt yaptıramadım. Onun için Almanya'ya göndermek zorunda kaldım. Her ikisinden de bir daha haber alamadım” diye konuştu.

ÇOCUĞUNU YILLARDIR GÖREMİYOR

Kızının Almanya’da yaşarken gerçek annesinin Türkiye’de olduğunu arkadaşlarına ve öğretmenine anlatması üzerine kayınvalidesi tarafından çocuğuna şiddet uygulandığını ileri süren Coşkun, “Almanya’daki oğlum ve kızım daha sonra evden kaçarak polise sığınmış. Polis de devlet yurduna yerleştirmiş. Daha sonra kızım tatil amaçlı olarak yanıma geldi. Ben de bir daha göndermedim. Oğlum ise hala Almanya’da ve yurtta kalıyor. Hiç haber alamıyorum” şeklinde konuştu.

Kızına yeniden kavuştuğunu ancak oğlunu yıllardır hiç görmediğini belirten Coşkun, çocuklarının kendisinin olduğunu ispatlamak için mücadelesine devam etmek istediğini ancak maddi durumunun yerinde olmadığını belirterek, “Almanya'daki oğlumu merak ediyorum. Her şeyden önce o çocuğuma kavuşmak istiyorum. Bugüne kadar hep mücadele verdim. Ama maddiyat olmayınca çabalarım boşa çıktı. Kendi çocuklarıma benim diyemiyorum. Hiçbir gelirim de yok. Devletin çocuklarım için sunacağı imkânlardan faydalanamıyorum. Babalarının Bağ-Kur maaşından hiç bir şekilde hak talep edemiyorum. Komşularımın ve yardım derneklerinin yardımı ile hayatımı sürdürüyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA