• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’da beslenmenin temelleri KTO Karatay Üniversitesi’nde atılıyor
09 Eylül 2016 Cuma 11:48

Konya’da beslenmenin temelleri KTO Karatay Üniversitesi’nde atılıyor

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi halk sağlığını korumak ve beslenme konusunda bireylere erken yaşlarda doğru alışkanlıklar kazandırmak amacıyla  “Beslenme Eğitimi Seminerleri” düzenliyor.

KTO Karatay Üniversitesi’nde, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde sürdürülen seminerlerde Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurhan Ünüsan, okul çağındaki çocuklarda beslenme alışkanlığının önemine değinerek, eğitimcilere önemli uyarılarda bulundu.

Üniversite bünyesinde yoğun katılımla gerçekleştirilen ve 4 gün süren eğitimlerde Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı rehberlik, sınıf ve okul öncesi öğretmenlerine dengeli beslenme, çağın beslenme rahatsızlıkları ve bunlardan korunma yolları hakkında farklı oturumlarda sunumlar yapıldı. KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı ve Uluslararası Beslenme ve Beslenme Eğitimi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nurhan Ünüsan tarafından verilen sertifikalı temel beslenme eğitimleriyle, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale ve örnek beslenme alışkanlığına sahip bireyler yetiştirilmesini hedefleniyor.

“Yanlış Beslenme Okul Çağında Başlar”

İlkokul çağındaki beslenmenin özellikleri, dengeli ve düzenli beslenmenin yaşam tarzı haline getirilmesinin önemini anlatan Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurhan Ünüsan “İlkokul çağındaki okul beslenmesi, besin çeşitliliği, vücudun gelişimi ve hastalıklara karşı konulması açsından son derece önemlidir. Beslenme alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması gerekmektedir. Yanlış beslenme okul çağında başlar, ilerleyen yaşlarda devam eder ve hastalık olarak bireye geri döner. Büyüme ve gelişmenin ilkokul çağında temelleri atılıyor biz bu nedenle küçük yaşlarda beslenmeye çok önem veriyoruz. Bu yaşlarda bireyin yaşamı boyunca davranış haline getireceği alışkanlıklar şekilleniyor. Beslenme eğitimi ne kadar erken yaşlarda başlarsa çocuğun zeka düzeyi ve bağışıklık sistemi o derece güçlü olur” diye konuştu.

“Ülkemizde 13 Milyon Okul Çocuğunun Yüzde 16’sında Beslenme Bozukluğu Var”

Çocukların özellikle sabah kahvaltısı yapmasının önemine işaret eden Prof. Dr. Nurhan Ünüsan, “Okul başarısını arttırmak, eğitimin maliyetini düşürmek ve gelecek nesillerin sağlıklı olmasını sağlamak için sağlıklı beslenmeye toplum olarak önem vermeliyiz, doğru bir kahvaltı bunların başında geliyor.  Araştırmalar gösteriyor ki ülkemizde beslenme küçük yaşlarda başlayan bir sorun 13 milyon okul çocuğunun yüzde 16’sında beslenme bozukluğu var” ifadelerine yer verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • “Biz sadece dua istiyoruz”
  • Konya'da soyguncular araçları bozulunca yakalandı
  • Şehit babası: "Beni çağırsınlar gururla giderim"
  • Bedenleriyle "Şehitler ölmez vatan bölünmez" yazdılar
  • "Kuzu Alex" sosyal medyada ilgi görüyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA