• Konya32 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya'da bayrama sahip çıkmak

03 Eylül 2011 18:59

         Ramazan’da tutulan oruçların ödülüdür bayram.

Konya’da Ramazan Bayramı için bazı tespitleri paylaşalım sizinle.

* Bayramın ilk günü bayramlaşma programları yapıldı. Ak Parti, MÜSİAD ve Vilayet bayramlaşma programları Konya’nın buluşma yerleriydi.

*  Her yıl olduğu gibi en sıcak bayramlaşma MÜSİAD Konya Şubesinde yapıldı. Buradaki programa siyaset ve iş dünyasının ağır topları katıldı. En dikkat çeken konuşmayı eski Bakan Sami Güçlü yaptı. Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun’un “Konya’da yaşayanlar gibi şehir de oruç tuttu” sözleriyle, “Şehir Oruç tuttu” söylemi literatüre girmiş oldu.

Eski Milletvekili Ali Öztürk’te bu programdaydı. Ali Bey’in Adalet Bakan Yardımcılığı için girişimleri olduğu konuşuluyor.

* Milletvekilleri Mustafa Baloğlu ve Ayşe Türkmenoğlu da bu bayramlaşmada bulundular. Her iki vekilinde MÜSİAD’ın önemli programlarına katılmaları dikkatlerden kaçmıyor. Milletvekili Baloğlu, doktorların MÜSİAD’da önemli işlere imza attığını görerek buraya üye olmayı düşünüyordur, ancak Ayşe Hanım için böyle bir imkan şuan için yok. Konya MÜSİAD, henüz kadın üye almayı düşünmüyor!

*Günün en önemli buluşması Konya’nın ortaklaşa düzenlediği Vilayet bayramlaşmasıydı. 300-400 kişinin katıldığı bu programa her yıl katılım artıyor. Bir saatte Konya’nın en önemli isimleriyle birden bayramlaşmak gerçekten çok ergonomik bir tercih oluyor.

*Her ne kadar muhalefet partileri bu bayramlaşmaya katılmasa da sivil ve askeri en üst katılım gerçekleşti. İş, siyaset ve sivil toplum çevrelerinden önemli simaların yer aldığı bayramlaşmanın ikramları da Konya Ticaret Odasındandı.
* Uzun zaman Konya’ya hizmet etmiş ama şimdi Konya’da olmayan isimler de vardı bu bayramlaşmada. Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Adem Esen, Emniyet Gen. Müd. Asayiş Daire Başkan Yardımcısı Ercan Taştekin bu isimlerden ikisiydi. Ercan Bey’i en son çok karışık Kayseri cinayetlerini çözerken görmüştük. Kendisi ve ekibi zor bilinmeyenli cinayetlerin Türkiye’deki çözüm uzmanları.

Adem Esen’i birden karşımda görünce nasıl hitap edeceğimi şaşırdım. Başkanım, Rektörüm, Hocam, Adem Bey, Adem Abi…

* Konya’daki rektörlerden sadece Karatay Üniversitesi Rektörü Mehmet Babaoğlu bayramlaşmada vardı. O’da hasta yatağından kalkıp gelmişti. Konya’da bayrama sahip çıkmak, kendini Konya’ya ait hissetmek böyle bir şey olmalı.

*Bayrama sahip çıkmak derken, yerel medyanın yönetim kadrosundaki arkadaşlarda bayramlaşmaya ilgi göstermiyorlar. Gazeteciler Cemiyet Başkanı Sefa Özdemir ve Konya Postası sahibi Ömer Kara dışında kimsecikler yoktu orada.

*Konya milletvekillerinden pek çoğu bu bayramlaşmada vardı. Cem Zorlu Ramazan ayındaki performansıyla sadece Ereğli’nin değil Konya’nın da milletvekili olduğunu gösterdi.

Ancak Mustafa Akış ve Gülay Samancı henüz Konya ile tanışamadılar. Özelikle Gülay Hanım’ı üç ay geçmesine rağmen Konya’da önemli hiç bir programda göremedik. Hayırdır inşallah.!!!

*Vali A.Nezih Doğan ile 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Yılmaz Özkaya, alanda misafirlerini tek tek ziyaret ederek, bilgi alış verişinde bulundular. Bu görüntülerin normalleşen Türkiye için artık sıradan hale geleceği çok açık.

*Günün en ilginç görüntüsü belki de en hoş demek gerek, Konya İl Jandarma Komutanı Ercan Yaşin ile Tek Türkiye dizisi yapımcısı Salih Asan ve Zaman Gazetesi Bölge Müdürü Şirin Kabakçı arasındaki muhabbetti. Bu sohbette yapımcı Asan yeni dizisi Şefkattepe için Albay Yaşin’den senaryo desteği almış. Bu, daha da hoş olmuş.

*Bayramlaşmaya gelenlerin kıyafetleriyle ilgili de birkaç cümle söylemeliyiz. Konya’nın en önemli bayram buluşmasına, pazar günü çocuklarıyla gezmeye çıkar gibi gelenler vardı. Kılık kıyafette bu kadar lakayt ve vurdumduymaz olanları uyarmak gerek.

Öncelikle şehrin en tepe yöneticileri, kural olmasa bile, nezaket ve o güne saygıdan belli ve kabul edilen bir kıyafetle geliyorsa, bu konuda başkalarının keyfi hareket etmesi düşünülemez. Aynı nezaketi onlarında şehrin yöneticilerine ve tabiki Bayram gününe göstermeleri gerekir.

O Bayram günü ki, o lakayıt giyinenlerin inanç dünyasında  “Bayram günü için bulabildiği en güzel ve en yeni elbiseyi giyinmek” sözleri hep kulaklarında çınlar. Yine de bildiklerini okurlar temsil ettikleri kurumlara bakmadan Bayram gününü hissetmeden.

*Konya oruç tuttu, Konya Bayramlaştı ama Konya toplu bir bayram mesajı alamadı. O gün şehrin mülki erkânından genel bir bayram konuşması yapmasını bekledik ancak olmadı. Her yıl şehrin ve ülkenin gündemiyle ilgili bayram mesajı verilmesi bu programların genel konsepti olmalı. Bu yıl Somali’ye yardımda Konya, Türkiye’ye örnek oldu mesajı verebilirdi hem Vali Bey hem Başkan Akyürek. Orada bunu beklediğimizi hatırlatalım.

Konya’da bayram güzel geçti. Güzellikleri hissedenler için bir başka güzeldi.

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Solmaz ve Öztürk’ten Konya Gazeteciler Cemiyeti’ne ziyaret
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA