• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada av hayvanları azalıyor
16 Şubat 2010 Salı 13:06

Konya'da av hayvanları azalıyor

İç Anadolu bölgesinde avcılığın en önemli merkezleri arasında yer alan Beyşehir yöresinde, av hayvanı popülasyonunun son yıllarda gözle görülür bir şekilde azaldı.

Beyşehir Avcılar ve Atıcılar Spor Kulübü Başkanı Mustafa Güler, İç Anadolu bölgesinde avcılığın en önemli merkezleri arasında yer alan Beyşehir yöresinde, av hayvanı popülasyonunun son yıllarda gözle görülür bir şekilde azaldığını söyledi.

Mustafa Güler, Türkiye genelinde 2009-2010 kara avcılığı sezonunun bitimine sayılı günler kaldığını belirterek, 15 Ağustos'ta bıldırcın ve üveyik avı ile başlayan, 22 Şubat'ta tamamen sona erecek yaklaşık 6 ay süreli av sezonunun özellikle Beyşehir yöresi avcıları için olumlu geçmediği kaydetti.

Bu kış mevsiminde havaların ılıman gitmesi, kar yağışı olmamasının av faaliyetlerini zorlaştırarak olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Güler, kaçak avlanma, denetim ve kontrollerin yetersizliğinin de buna eklenmesiyle avcılık çalışmalarının iç açıcı bir gelişme gösteremediğini vurguladı. Güler, “İç Anadolu bölgesinde avcılığın merkezi konumunda olan Beyşehir bölgesinde kaçak avlanma, denetim ve kontrollerin yetersizliği, zirai ilaç kullanımının yaygın olması, gübreleme faaliyetleri gibi nedenlerin son yıllarda yaban hayatına önemli ölçüde zarar verdiğini gözlemekteyiz. Kaçak avcılığın bölgemizde giderek artması, bazı av hayvanlarının neslinin sonunu getirirken, bazıları kaybolmaya yüz tutmuş, bazı türler de bölgemizde azalmıştır. Tür yönünden oldukça zengin olan yöremizde, tür çeşitliliğinde de azalma olmuştur. Beyşehir Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği ekiplerinin kaçak avlanmaya yönelik yoğun olarak sürdürdüğü faaliyetlere rağmen, sorumluluk mıntıkasının oldukça geniş olması nedeniyle böylesine geniş bir sahanın denetim ve kontrolünde güçlük yaşandığı aşikardır. Bu yüzden yaban hayatının korunmasında daha etkin bir görev sürdürebilmesi için bu birimin sorumluluk mıntıkasının daraltılması gerektiği düşüncesindeyiz” dedi.

Geniş alanın kontrolünün zor olmasının kaçak avlanmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürdüğüne, işini kolaylaştırdığını ileri süren Güler, bu durumun da yaban hayatına zarar verdiğini dile getirerek, “Kaçak avcılarda avlanma limiti yoktur. Her gün avlanabildiklerinden av hayvanı popülasyonuna olumsuz yönde etkileri olmaktadır. Ayrıca, yasak olmasına rağmen 8 fişek hazneli otomatik av tüfekleri de avcılık faaliyetlerinde kullanılabildiğinden, bunun önüne geçilmeli, standart seviye olan 2+1 kapasiteli modeller dışındakilerin kullanımına ağır cezai müeyyideler getirilmelidir” diye konuştu.

HANGİ TÜRLER YOK OLDU
En çok avı yapılan türlerin, 'Yaban ördeği, keklik, tavşan, bıldırcın, çulluk' olduğunu ancak bu türlerin neslinin giderek azaldığını bildiren Güler, uzun yıllar önce doğada bolca bulunan çil kekliğine günümüzde avcıların rastlayamadığını söyledi. Keklik avına geçen yıl Beyşehir bölgesinde koruma kapsamında getirilen yasaklamanın faydalarının görüldüğünü, ancak kaçak avcılığın önüne geçilememesi nedeniyle istenilen ölçüde bir korumanın sağlanamadığına vurgu yapan Güler, “Bölgemizde yaban kazı artık hiç kalmadı. Halbuki eskiden bolca avlanabiliyordu. Yaban ördeği nesli önemli ölçüde azaldı. Genel anlamda tüm türlere bakıldığında popülasyon yönünden dikkat çekici bir azalmanın görülebildiğini çok rahat söyleyebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA