• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada ama dünya avuçlarında
10 Haziran 2011 Cuma 17:41

Konya'da ama dünya avuçlarında

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hatay Valisiyle görüştüğünü belirterek, ''2800 Suriyeli kardeşimiz Türkiye'ye intikal etti'' dedi.
     Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hatay Valisiyle görüştüğünü belirterek, ''2800 Suriyeli kardeşimiz Türkiye'ye intikal etti'' dedi.
     Davutoğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği Konya'nın Bozkır ilçesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.
     Bir soru üzerine Suriye'deki son gelişmeleri değerlendiren Davutoğlu, dost ve kardeş ülke Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti.
     Suriye'nin istikrarının Türkiye'nin istikrarıyla örtüşen bir istikrar olduğunu ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:
     ''Yani birbirlerini etkilerler. Son günlerde dikkatimiz daha da yoğunlaştı. Çünkü Türkiye-Suriye sınırına yakın Cisr Eş Suğur şehri civarında bazı hareketlilikler oldu. Ciddi can kayıpları olduğuna dair bilgiler ulaştı. Güvenlik güçlerinden de kayıplar olduğu bilgisi geldi. Dolayısıyla son 3 gündür Suriye'den sınırlarımıza yoğun göç hareketleri başladı. Biraz önce Hatay Valimizle tekrar konuştum. 2 bin 800 Suriyeli kardeşimiz Türkiye'ye intikal etti. Tabi biz bunu tamamiyle insani bir mesele olarak görüyoruz. Gelenlerin yüzde 90'ı çoluk, çocuk, yaşlı, kadınlardan oluşan bir grup.''
     Davutoğlu, güvenlik güçlerinin o bölgede bazı operasyonlara girişmek niyetinde olduğu haberlerinin kendilerine geldiğini vurgulayarak, temasları sürdürdüklerini, bu çatışma ortamının bir an önce son bulmasını ve sivil can kaybına sebebiyet verecek gelişmelerin yaşanmamasını ümit ettiklerini bildirdi.
    
     -''ŞARTLAR NORMALLEŞİNCEYE KADAR ELİMİZDEN GELDİĞİ KADAR AĞIRLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ''
    
     Bu çerçevede Türkiye olarak ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti:
     ''Eğer gerginlik artar, Suriye'den Türkiye'ye girişlerde talep artarsa, elimizden gelen her türlü desteği insanı gerekçelerle vereceğiz. Şartlar normalleşinceye, Suriye içindeki durum normalleşinceye kadar elimizden geldiği kadar ağırlamaya çalışacağız. Fakat gönül ister ki böyle bir göç veya mülteci hareketine ihtiyaç hissedilecek bir durum ortaya çıkmasın. Gerçekten kaygıyla takip ediyoruz. Her ne kadar Konya'da olsak da tüm dikkatimiz sınırdaki gelişmelere yoğunlaşmış durumda. İnşallah daha olumsuz gelişmeler yaşanmaz.''
     Bir gazetecinin; ''Sınırda tampon bölge oluşturmayı düşünüyor musunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine Davutoğlu, şu anda böyle bir düşüncelerinin olmadığını söyledi.
    
     -PLASSNİK'İN AGİT GENEL SEKRETERLİĞİ ADAYLIĞININ VETO EDİLMESİ-
    
     Avusturya'nın eski Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik'in Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreterliği için adaylığının Türkiye tarafından veto edilmesiyle ilgili bir soru üzerine Davutoğlu, Plassnik'in adaylığıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Avusturya'ya herhangi bir taahhüt verilmediğini bildirdi.
     Türkiye'nin verdiği taahhütlerin arkasında duran bir ülke olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:
     ''Bunu en zor şartlarda bile her zaman gösterdik. Her zaman bu yönümüz dünyaca bilinir. Sayın Plassnik'in adaylığını veto ettik. Bunun iki gerekçesi var. Biz kendisini tanıyoruz. Bunu bir kişisel mesele olmanın ötesinde değerlendiriyoruz. Sayın Plassnik'in geçtiğimiz dönemde yaptığı açıklamalar, bir Avrupa örgütünün gerektirdiği ve Avrupa'nın çok kültürlü kimliğine uyan, Avrupa felsefesine ve Avrupa'daki çağdaş çok kültürlü anlayışı yansıtan açıklamalar değil. İkincisi de sayın Plassnik'in Türkiye'nin Avrupalı kimliği üzerine değişik açıklamaları var. Türkiye-AB ilişkileri bağlamında, diğer bağlamlarda Türkiye'nin Avrupalı kimliğini sorgulayan açıklamalar bunlar. AGİT herşeyden önce bir Pan-Avrupa örgütüdür. Burada genel sekreterlik yapacak adaylarda, Avrupa'daki çok kültürlülüğü farklı dinler ve kültürler arasındaki ilişkilerin karşılıklı saygı esasına bağlı olması gerektiğini, İslam dininin, Türklerin de bir bütün olarak Avrupa tarihinin, Avrupa kıtasının bir parçası olduğunu ve bunun böyle bilinmesi gerektiğini kabullenmesini ararız. Bu önemli bir şarttır bizim için. Avrupa'yı tek kültürlü bir yapı olarak değerlendirdiği intibaını veren açıklamaları dolayısıyla sayın Plassnik'in bu görevi yürütemeyeceği kanaati bizde uyandı. Yoksa bu Avusturya'ya karşı alınmış bir tutum değildir.''
    
     -''İKİLİ İLİŞKİLERİ ETKİLEYECEĞİ YÖNÜNDEKİ AÇIKLAMALAR KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL''
    
     Her ülkenin bu konuda görüş beyan etme hakkı olduğunu dile getiren Davutoğlu, ''Bunu da tüm açıklılıkla Avusturya Dışişleri Bakanına izah ettim. Bütün bu izahatlara rağmen yapılan spekülasyonlar doğrusu üzüntü vericidir. Avusturya basınında yer alan açıklamalar, bu konunun ikili ilişkileri etkileyeceği yönündeki açıklamalar bizim açımızdan kabul edilebilir değildir. İkili ilişkileri bununla irtibatlandırmamak gerekiyor'' diye konuştu.
     Davutoğlu, olaya AGİT'in dayandığı felsefe açısından bakarak bu kararı aldıklarını, kararda başka bir gerekçe aranmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA