• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada 8 metre derinliğinde obruk oluştu
25 Ekim 2013 Cuma 14:38

Konya'da 8 metre derinliğinde obruk oluştu

Kadınhanı ilçesine bağlı Pusat köyünde bir çiftçiye ait arazide 8 metre derinliğinde obruk oluştu.
Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Doç. Dr. Fetullah Arık, yönetim kurulu üyeleri Kemal Olgun, Alican Öztürk ile DSİ 4. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ve Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü akademisyenlerinden heyet, söz konusu arazide oluşan obruğu yerinde inceledi.
 
Doç. Dr. Arık, obruğun 17 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğinde ve bir elips şeklinde yaklaşık 8 metre derinliğinde olduğunu söyledi. Halen kenarlarından itibaren göçmelerin devam ettiğini ifade eden Arık, son yıllarda Konya'da aşırı yer altı suyu kullanımına bağlı hızla düşen su seviyesine dikkati çekti. 
 
- Yer altı suyu çekiliyor
 
Ovada sürdürülebilir tarım için bitki deseni, kullanılacak su miktarı ve sulama yönteminin, günün teknik ve ekonomik şartlarına göre yeniden düzenlenmesinin uygun olacağını belirten Arık, şunları kaydetti:
 
"Vatandaşların ifadeleri ve yetkili kurumların araştırmalarına göre yörede 20 yıllık dönem içinde yer altı su seviyesinde yaklaşık 60 metre düşüm olduğu ortaya çıkmaktadır. Yeni oluşan obruğun hemen 150 metre yakınındaki normal fay bulunmakta olup söz konusu obruğun fayın düşen bloğundaki düzlük üzerinde oluştuğu ve obruk oluşumunda bu fayın da etkili olabileceği düşünülmektedir. Yüzeydeki 80-100 santimlik nebati toprak tabakasının altında karbonatça zengin kaliş, killi kireçtaşı ve marn oluşumlarının yörede daha önce kalıcı bir su kütlesinin bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca fay hattı ile obruk arasında daha önce oluştuğu ve kapandığı düşünülen bir başka obruk izine de rastladık. Vatandaşların ifadelerine göre ilk oluştuğunda su bulunmayan obruğun tabanında şu an var olan suyun çevreden süzülme yoluyla obruğa geldiği anlaşılıyor. Obruğun içinde biriken sudan da numune alınarak DSİ laboratuvarlarına analiz için gönderildi."
 
Doç. Dr. Arık, daha sonra vatandaşların, mevcut obruğun çevresinde obruk dış çizgisinden itibaren 8-10 metrelik bir koruma zonu oluşturmasını sağladıklarını, burada tarımsal faaliyetlere devam edilmemesini önerdiklerini dile getirdi.
 
- Yeni obruklar oluşabilir 
 
Bölge halkının aniden oluşan obruklar konusundaki endişelerinde haklı olduğunu ve yeni obruk oluşumlarının yaşanabileceğini aktaran Arık, "Yörede ayrıntılı jeolojik, jeoteknik ve jeofiziksel araştırmalar yapılarak yer altındaki boşlukların yerleri, şekilleri ve boyutları araştırılmalı ve vatandaşlarımız bilgilendirilmelidir" diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA