• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada 600 milyar dolarlık petrol umudu
26 Ekim 2010 Salı 13:01

Konya'da 600 milyar dolarlık petrol umudu

MTA tarafından yapılan sondaj çalışmaları sonucunda 8 milyar ton kaynak rezervi tespit edildi...
Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğünce yapılan sondaj çalışmalarısonucunda, Konya-Ereğli ve Niğde-Bor havzasında, 8 milyar ton petrollüşeyl (petrol türetebilen kaya) potansiyel kaynak rezervi tespit edildi.Isıtıldığında petrol ve doğal gaz üretilebilen söz konusu kayalardan 2,6 milyar varil ile 8,3 milyar varil arasında petrol çıkarılabileceğihesaplanıyor.

Buna göre, bölgedeki petrolün potansiyel değerinin 218 milyar dolar ile 687 milyar dolar arasında olabileceği belirtiliyor.

AA muhabirinin MTA'nın Doğal Kaynaklar ve Ekonomi Bülteni'nden derlediği bilgilere göre, enerji krizi dönemlerinde doğal ham petrolün yerinegeçebilecek alternatif enerji kaynaklarından birisi de petrollüşeyllerden üretilen şeyl petrolü. Dünyada yakın zamanda yaşanmasımuhtemel petrol krizi nedeniyle şeyl petrollerinin, hidrojen veyenilenebilir enerji kaynaklarına geçişte köprü olacağı belirtiliyor.Dünyanın en büyük petrollü şeyl yatakları ABD'de (Wyoming) bulunuyor.Tüm dünya rezervinin 3'te 2'sine sahip ABD'de, 1 ton petrollü şeylkayasından 60 litre petrol elde edilebileceği ifade ediliyor.

Türkiye'de MTA'nın kurulmasıyla 1935 yılında başlayan petrollü şeylaraştırmaları kapsamında Beypazarı (Ankara), Seyitömer (Kütahya),Hatıldağ, Himmetoğlu, Mengen (Bolu), Ulukışla (Niğde), Bahçecik(Kocaeli), Burhaniye (Balıkesir), Beydili (Ankara), Dodurga (Çorum),Çeltek (Amasya) sahalarında bugüne kadar 1,64 milyar ton petrollü şeylrezervi belirlendi.

MTA son olarak Orta Anadolu Endüstriyel Hammadde Arama Projesiçerçevesinde Ereğli-Bor havzasında 2006 yılında başlattığı çalışmalarınmeyvelerini almaya başladı. Proje kapsamında yürütülen uzaktan algılama, jeolojik ve jeofizik etüt çalışmalarından elde edilen verilerindeğerlendirilmesi sonucunda havzada araştırma amaçlı açılan toplam 15adet sondajdan 10 tanesinde sıvı petrol izleri ve petrollü şeyllertespit edildi.

İlk olarak 2007 yılında Niğde-Bor-Badak Köyü kuzeyinde açılan 1168 metre derinliğindeki araştırma kuyusunda, 1035-1168 metreleri arasında sıvıpetrol bulgusuna rastlandı. 2008 yılında Konya-Ereğli-Yeniköy ve Acıkuyu köyü çevresinde açılan sekiz kuyuda da sıvı petrol ve petrollü şeylbulundu. Söz konusu havzada açılan diğer sondajlarda da ortalama 40metre kalınlığında petrol türeten kayalar tespit edildi.

KAYALAR PETROL ÜRETİYOR

Ereğli-Bor havzasında gerçekleştirilen sondajlardan elde edilen verilerdoğrultusunda petrollü şeyllerin petrol türettiği de gözlendi. Yapılananalizler sonucunda bölgede 8 milyar ton petrollü şeyl potansiyel kaynak rezervi tespit belirlendi. Petrol türeten kayaların ne kadar verimliolduğu ile ilgili çalışmalara başlanırken Ereğli-Bor havzasınınABD-Wyoming havzasına çok benzer özellikler taşıdığı belirlendi.

Yapılan hesaplamalara göre, söz konusu bölgeden 2 milyar 645 milyon 499bin 318 ile 8 milyar 334 milyon 643 bin 713 varil arasında petrol eldeedilebilecek. Bunun parasal değeri ise 218 milyar 121 milyon 419 bindolar ile 687 milyar 191 milyon 374 bin dolar arasında değişiyor.

Uzmanlar, Ereğli-Bor havzasındaki bu yeni bulguların netleştirilmesi ile petrollü şeyl rezervinin ve üretilebilir şeyl petrolü miktarının tamolarak belirlenmesinin, ülke için acil araştırılması gereken bir konuolduğunu belirtiyor.

Bu arada, önceki yıllarda 40 dolar/varili bulan şeyl petrolünün üretimmaliyetinin bugün, 20-25 dolar/varil seviyesine kadar düştüğü, petrolfiyatları yükseldikçe şeyl petrolünün öneminin de arttığı kaydediliyor.

ACİL OLARAK ÇALIŞMALARA BAŞLANMALI

Bugün dünyada petrollü şeyller üzerinde şeyl petrolü üreten bir çok ülke bulunuyor. Bu arada, MTA'nın Doğal Kaynaklar ve Ekonomi Bülteni'nde söz konusu rezerve ilişkin şu önerilerde bulunuldu:

''Ülkemizin petrol ve doğalgaz ihtiyacının büyük bir bölümü ithalatyapılarak karşılanmakta, bunun için önemli miktarda dövizharcanmaktadır. Petrol ve doğalgaz arama ve üretim çalışmalarının hızladevam ettiği ülkemizde petrol ve doğalgaz krizi henüz çözülmüş değildir. Ereğli-Bor havzasındaki petrollü şeyllerin kimyasal,mineralojik-petrografik ve teknolojik özellikleri ile beraber, şeylpetrolü doğalgaz verimliliğinin ve şeyl petrolü-doğalgaz üretilebilecekseviyelerin belirlenmesi gerekmektedir.

Havzada, MTA-TPAO ortak çalışma projesi oluşturarak, MTA Genel Müdürlüğü arazide jeolojik etüt ve sondaj programını yürütürken, TPAO dalaboratuvar analizlerini gerçekleştirebilir. Petrollü şeyllerden yerinde retortlama yöntemi ile şeyl petrolü üretmek için ön araştırmaniteliğindeki çalışmaların bütünü MTA-TPAO imkanları ile yürütülebilir.

Havzadaki petrollü şeyler arasında bulunan çözünebilir kimyasal tuzların (halit, globerit, tenardit) çözelti madenciliği ile üretilmesi sonucuyeraltında oluşacak boşluklarda petrollü şeyller yerinde ısıtılarakpetrol üretimi çok daha kolay ve düşük maliyetle gerçekleşebilecektir.Madencilik faaliyeti olmadan gerçekleştirilecek olan işlemlerde çevrekirliliği de problem oluşturmayacaktır.

Bu sebeplerle, Ereğli-Bor havzasında ülkemizdeki özel ya da kamukuruluşlarının sıvı petrol araştırma ve petrollü şeyl kayaçlarındanyerinde retortlama yöntemiyle şeyl petrolü üretmek amacıyla ön araştırma projeleri oluşturarak çalışmalara acil olarak başlamasıönerilmektedir.''

ŞEYL NEDİR?


Şeyl, dünyanın birçok noktasında bulunan, ısıtıldığında yapay petrol vegaz üretilebilen organik malzeme yönünden zengin tortulu kayalar.Şeyllerin kalitesi, tonda litre olarak çıkarılan petrol miktarıylahesaplanıyor. Petrol miktarı şeyllerde ton başına; ortalama 38 litre.Şeyl'in doğal gaz kaynağı olarak kullanımı 10 yıl öncesine kadar çokkısıtlıydı, fakat ABD şirketleri kayayı kırmak için yeni tekniklergeliştirdi ve yatay olarak sondajlara başladı.

Türkiye'nin petrollü şeyl rezervi, Ereğli-Bor havzasının keşfedilmesiyle birlikte 1,64 milyar tondan 9,64 milyar tona ulaştı. Buna göre Türkiyeile dünyadaki önemli petrollü şeyli rezervine sahip ülkeler şöyle:

.            Şeyl Rezervi

Ülke         (Milyar Ton)

----         ------------

ABD             213,00

AVUSTRALYA       67,00

ÜRDÜN            60,00

İSRAİL           15,36

FAS              12,30

TÜRKİYE           9,64

BREZİLYA          9,60

UKRAYNA           8,80

ESTONYA           1,50
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yıldız'dan Sade'ye ziyaret
  • Suğla Tarım Meslek Lisesine belediye araç hibe etti
  • Özdemir'den Ilgın Devlet Hastanesi'ne ziyaret
  • Konya Şehir Kolejinden Sarıveliler’de eğitime destek
  • Konya'da komşu kavgası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA