• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konyada "Döküm ve Yan Sanayi" fuarı açıldı
24 Ekim 2013 Perşembe 19:12

Konya'da "Döküm ve Yan Sanayi" fuarı açıldı

"Kondöküm 2013" ve "Konya 5. Yan Sanayiler" fuarı, KTO-TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'nde açıldı.

Konya Ticaret Odası (KTO), Konya Sanayi Odası (KSO) ve KOSGEB'in desteğiyle düzenlenen "Kondöküm 2013" ve "Konya 5. Yan Sanayiler" fuarının açılışı yapıldı.

Türkiye Döküm Sanayicileri Derneği (TÜDOKSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş, KTO-TÜYAP Konya Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki açılışta yaptığı konuşmada, dökümün; sanayileşmenin temel taşı olduğunu söyledi.

Sektörün kuyumculuktan, savunma sanayisine kadar stratejik önemi olduğunu vurgulayan Akdaş, "Avrupa Dökümcüler Birliği verilerine göre döküm sektörümüz Avrupa sıralamasınrda 1 milyon 445 bin tonla Almanya, Fransa ve İtalya'dan sonra dördüncü sırada yer almaktadır. Türkiye, Avrupa'daki toplam dökümün yüzde 10,46'sını karşılamaktadır. Döküm sanayimiz Avrupa'da sayılı sektörler içindedir. Bu sektörde daha iyi yerlere gelebilmeyi hedefliyoruz. Türk döküm sanayisi sadece yurdumuzda değil, Avrupa'da da ana sanayicilerinin stratejik ortağı olmuştur. Bazı kuruluşlarımız bugün Avrupa'nın sayılı tesisleri arasında yer almaktadır" diye konuştu.

TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise döküm sektöründe Konya'nın İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer aldığını belirtti.

"Türkiye'deki dökümhanelerin dörtte biri Konya'da bulunuyor. Fuar bu yüzden önem arz ediyor. Önümüzdeki dönemde gelişerek devam edecek" diyen Ersözlü, Ankara, Kayseri ve sanayi üretiminin yoğun olduğu yerlere yakınlığı bakımından Konya'daki bu fuarın önemli bir misyonu yerine getireceğini ifade etti.

Fuara 16 ülkeden 121 firmanın katıldığını aktaran Ersözlü, "Konya başta olmak üzere Ankara, Kırıkkale, Çorum, Kayseri, İzmir, Gaziantep gibi sektörün önem verdiği şehirlerden hafta sonuna kadar yoğun otobüs seferlerimiz olacak. Geçtiğimiz yıl 12 bin civarında ziyaretçi ağırladık. Bu yıl en az 15 bin ziyaretçiyi firmalarımızla buluşturmayı istiyoruz" dedi.

Fuar, 24- 26 Ekim 2013 tarihlerinde 10.00-19.00, 27 Ekim Pazar günü ise 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA