• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’ya toprak analiz laboratuarı
05 Ekim 2010 Salı 12:25

Konya’ya toprak analiz laboratuarı

Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Meclisin Ekim ayı ikinci birleşiminde İl Özel İdaresinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığına yaptığı toprak analiz laboratuarı talebinin olumlu karşılık bulduğunu müjdeledi.

Konya İl Genel Meclisi, Ekim Ayı ikinci oturumunu yaptı.Köydes yatırımlarının ele alındığı Proje Değerlendirme Komisyonu, TurizmKomisyonu ve Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonlarının raporlarının okunduğubirleşimde, İl Genel Meclisi Ali Selvi, çiftçiye bir de müjde verdi.

İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı toplantıları açılış ve yoklamaile başladı. İlk olarak Köydes yatırımlarının gündeme geldiği birleşimde BaşkanAli Selvi, Konya İl Özel İdaresi’nin toprak analizi yapılabilmesi için Tarım veKöyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü’ne yaptığılaboratuar talebine olumlu cevap geldiğini müjdelerken, Özel İdare’nin ToprakVerimlilik Analizi yapmaya yetkilendirildiğini kaydetti. Selvi, Meclisüyelerinden konunun bölgelerindeki çiftçilere duyurmalarını istedi.

Daha sonra kürsüye Proje Değerlendirme Komisyonu ÜyesiSadettin Kuyucak geldi. Kuyucak, İl Özel İdaresi’nin köylere hizmet götürmekamacıyla yapılan hizmetler kapsamında 2010 yılı Temmuz, Ağustos ve Eylülaylarında tahsis edilen ödenekler ile yapılan hizmetlerin tespit veincelemesine ilişkin raporu okudu. Üyelerin rapor ile ilgili sorularının SözcüKuyucak ve Komisyon Başkanı Ümit Acı tarafından cevaplanmasının ardındankomisyon üyelerin oybirliğiyle rapor kabul edildi.

İkinci birleşimin ikinci gündem maddesi Turizm Komisyonu’nunraporu oldu. Raporu Turizm Komisyonu Sözcüsü Faruk Koç okudu. Koç, Emirgazi,Halkapınar ve Karapınar’da yaptıkları turizm envanteri çalışmasının sonuçlarınıdeğerlendirdi. Üyelerin soru ve önerilerinin alınmasının ardından TurizmKomisyonu raporu da üyelerin oybirliğiyle kabul edildi.

BOŞANMALARIN NEDENİ KÜÇÜK YAŞTAKİ EVLİLİKLER

Gündemin en yoğun maddesi ise Kadın-ErkekEşitliği Komisyonu’nun raporu oldu. Kadın-Erkek Komisyonu Başkan YardımcısıHüseyin Ürün’ün okuduğu komisyon raporunda Seydişehir, Yalıhüyük, Ahırlı veBozkır ilçelerindeki boşanmalara yönelik sebepler Meclis üyelerinin bilgisinesunuldu. Ürün, Aile Mahkemesi Seydişehir’de bulunan Yalıhüyük ve Seydişehirilçelerinde işsiz gençlerin erken evlendiği ve uyum sağlayamadığı, erkeğinekonomik özgürlüğünün olmadığı, yeni neslin tahammülsüz olduğu, bunun daboşanmalara neden olduğu sonucuna vardıklarını söyledi. Aile Mahkemesi Bozkırdabulunan Ahırlı’yı Bozkır ilçesi ile birlikte incelediklerini belirten Ürün, “Buradada evliliğin değerini bilemeyecekyaşta, yaşları büyültülerek evlendirilen çocuklarda zaman zaman boşanmalarolmaktadır. Erkek şehir dışına çalışmaya gitmekte ailesinin yanında bıraktığıeş de daha çok kayınvalide ile anlaşamamakta ve problem yaşamaktadır. GençlerTV ve internet ortamından olumsuz etkilenmekte bu da paralelinde bazıevliliklerde çatırdamaya neden olmaktadır” diye konuştu.

İl Genel Meclisi’nin 3. birleşimi 6 Ekim 2010 Çarşamba günüsaat 10.00’da yine Ali Selvi başkanlığında yapılacak.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA