• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’ya dev sema heykeli
04 Kasım 2010 Perşembe 15:26

Konya’ya dev sema heykeli

Konya İl Genel Meclisi Kasım ayı toplantılarının dördüncü birleşiminde Konya turizmini konuştu. Konya'nın giriş noktalarına kentin simgesi haline gelen semazen figürlü heykeller yapılması teklif edild
Konya İl Genel Meclisi, Kasım ayı toplantılarının dördüncü birleşiminde turizm konusunu ele aldı. Turizm Komisyonu’nun Ağustos ayından beri ilçelerde yaptığı incelemelerden oluşan rapor, Meclis gündemine taşınırken, turizmin gelişmesine katkıda bulunmak için şehrin giriş noktalarına semazen figürlü heykeller yapılması önerisi getirildi.

Açılış ve yoklama ile başlayan dördüncü birleşimde Turizm Komisyonu Başkanı Faruk Koç, 2 Ağustos 2010 tarih ve 514 karar sayısı ile komisyona havale edilen ve son olarak Ekim ayı içinde Güneysınır, Ereğli, Meram, Kadınhanı ve Çeltik ilçelerinde yaptıkları incelemelerden oluşan raporu okudu. Koç, turizm değerlerinin tespiti ve araştırmaların sonunda envanter çıkarılması amacıyla yaptıkları çalışmaları şöyle özetledi:

“Güneysınır, Ereğli, Meram, Kadınhanı ve Çeltik ilçelerimizde bölge Meclis üyelerimizle birlikte yaptığımız incelemelerde, ilçelerimizde fazla bilinmeyen çok sayıda tarihi eser ve tabiat güzellikleriyle karşılaştık. Bunlar arasında öne çıkanlardan birisi Günaysınır’da bulunan Güvercinlik Mağarasıdır ki, Orta Doğu Teknik Üniversitesi görevlileri ve Türkiye Mağara Araştırmaları Derneği tarafından inceleme yapılan ve büyük bir değer olduğu anlaşılan mağara, turizmin gelişmesine ve ekonomiye önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca söz konusu ilçelerde yayla turizmi, sağlık turizmi, kültür turizmi, inanç turizmi, doğa turizmi, av turizminin geliştirilerek, Antalya’dan Kapadokya’ya giden ve Mevlana Müzesi’ni ziyaret eden turların Konya’da konaklaması sağlanmalı ve Meram’ın tarihi ve kültürel yerlerinin görülmesi sağlanmalıdır.”

Turizm Komisyonu’nun raporu daha sonra Meclis üyelerinin müzakeresine sunuldu. Bölge üyeleri, ilçelerinde yapılan inceleme ve araştırmada eksik kalan tarihi ve turistik yerlerin komisyon raporuna eklenmesini isteyerek, önerilerini sundu. Ardından yapılan oylamada Turizm Komisyonu’nun raporu oy birliğiyle kabul edildi. Turizm Komisyonu’nun 31 ilçede yapacağı çalışmalar tamamlandıktan sonra Konya turizmine ışık tutacak turizm envanteri hazırlanacak.

İlçelerdeki tarihi ve turistik değerlerin üyelerine müzakeresine açıldığı bölümde, Ak Parti Grup Başkan Vekili Süleyman Selçuk’tan Konya turizmine önemli katkı sağlaması düşünülen bir de öneri geldi. Selçuk, şehrin girişlerine, Konya’nın tanıtımında önemli bir eksik olarak görülen ve kentin simgesi haline gelen ögelerin heykellerinin yapılmasını önerdi. Selçuk, teklifinde, Mevlana gibi önemli değeriyle dünya çapında tanınan Konya’nın giriş yollarına ya da şehrin belli noktalarına semazen figürlü heykellerin konuşlandırılmasını öneri. Konya’ya Özgürlük Anıtı benzeri ve şehrin her yerinden görülebilecek dev semazen heykeli yapılmasının turizm açısından önemli olduğuna dikkat çeken Selçuk, “Konya'yı dünyaya tanıtacak dev bir semazen heykeli inşa edilmesi için başta Konya Valiliği olmak üzere, Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler, üniversiteler, odalar ve sivil toplum kuruluşları işbirliği ile yapılmalıdır” dedi.

Selçuk’un önergesi, İl Genel Başkanı Ali Selvi tarafından Meclis üyelerine oyuna sunuldu. Öneri, araştırılmak üzere Turizm Komisyonu ile Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu’na havale edildi.

İl Genel Meclisi, Kasım ayı toplantılarına 5 Kasım 2010 Cuma günü yapacağı beşinci birleşimle devam edecek.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA