• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’nın olmaması şaşırtıcı ve düşündürücü!
24 Eylül 2009 Perşembe 14:15

Konya’nın olmaması şaşırtıcı ve düşündürücü!

Yapılması planlanan 2023 Otoyol Projesinde Konyanın yer almaması şaşırtıcı ve bir o kadar da düşündürücü bir durumdur!

“Yapılması planlanan 2023 Otoyol Projesi’nde Konya’nın yer almaması şaşırtıcı ve bir o kadar da düşündürücü bir durumdur!”

 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube BaşkanıAslan Korkmaz, Ulaştırma Bakanlığı’nın Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü olan 2023–12 Otoyol Projesi’nde Konya’nın olmamasını yazılı bir açıklama ile değerlendirerek, Konya’nın bu projede yer almamasını hayretle izlediklerini kaydetti.

 Başkan Korkmaz basına yansıyan haberlerde Ulaştırma Bakanlığı’nın açıkladığı 2023 yılı 12 Otoyol Projesi’ni değerlendirerek şunları kaydetti: “2023 yılı için düşünülen projenin güzel ve devasa bir proje olduğu su götürmez bir gerçek. Siz tüm Türkiye’yi otoyollarla bağlayacaksınız. Bu takdire şayan bir projedir. Ancak bu proje içerisinde Kültür Turizmi için büyük potansiyele sahip olan ve her yıl yoğun bir müze ziyaretçisi ağırlayan Konya’ya yer verilmemiş olmaması düşündürücüdür. Türkiye’nin kalbi konumundaki Konya, coğrafi yapısı ile illere olan uzaklığıyla başkent Ankara’ya olan yakınlığı da düşünülürse bu projede yer alacak illerin başında gelmeliydi. Yayınlanan haritada maalesef görüyoruz ki belki de bu projeyi en çok hak eden Konya yer almamaktadır. Harita dikkatle incelendiğinde doğudan batıya otoyolla kesintisiz ulaşım sağlanacağı görülmektedir. Ancak illeri birbirine bağlayan kavşak mahiyetindeki Konya’mız projede yer almamıştır. Bu Konya için sineye çekilir bir durum değildir. Proje içerisinde Adapazarı, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Edirne, Bursa, Gebze, İzmir, Eskişehir, Ankara, Aydın, Denizli, Antalya, Afyon, Burdur, Kırıkkale, Mersin, Adana, Niğde, Hatay, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Amasya, Samsun, Erzincan, Erzurum, Ağrı gibi iller var ama Konya yok” dedi.

 Türkiye'nin en kolay, en hızlı, en ucuz otoyol yapılabilecek bölgesinin Konya bölgesi olduğunu söyleyen BaşkanAslan Korkmazşunları kaydetti: “Projede Konya bölgesine yer verilmemiştir. Avrupa'yı Kafkaslara, Orta Doğu'ya ve Orta Asya'ya bağlayan bir köprü konumunda olan Türkiye'de, Konya batıyı doğuya, kuzeyi güneye bağlayan bir konumdadır. Konumu itibari ile büyük önem arz eden bu şehrin de projeye alınmış olması gerekirdi. Konya’nın bu projeye alınmamış olması üzüntü vericidir. Bu bağlamda Konya’nın da bu projeye dahil edilmesi konusunda beklenti içerisinde olduğumuzu belirtiyor, şu anki durumun düşündürücü olduğu kadar sonuçlarının da düşündürücü olacağını biliyoruz” dedi.

 İlgili Haber; Türkiye otoyolarla bağlanıyor ama Konya yok!

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR
bu haberi okulanlar
eleştirMEN
bu haberi okuyanlar konyalı değilmi, niçin yorum yazıp destek vermiyor. otoban da neymiş ahlakımızı bozar diye mi düşünülüyor acaba merak ediyorum
212.154.99.102
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA