• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’da tıbbi ürünler yetişecek
18 Eylül 2010 Cumartesi 09:58

Konya’da tıbbi ürünler yetişecek

Özel İdare, Tarım İl Müdürlüğü, Üniversite ve Meram Ziraat Odası işbirliğiyle bu yıl 200 dekara yapılan organik tarım, 2011de iki katına çıkarılacak. Bu yıl sadece patates ekilen çalışmada
Konya İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi ve Meram Ziraat Odası işbirliği ile bu yıl 200 dekar alanda yapılan organik üretimin, 2011’de iki katına çıkarılması planlanıyor
 
Türkiye’nin en büyük tarım havzası konumunda bulunan Konya, organik tarımda da son yıllarda büyük bir atağa kalktı. Tarımsal üretimde organik tarım özellikle Avrupa’da hızla yayılmayı sürdürürken, Konya’da bu yıl 200 dekar alanda yapılan organik patates üretiminin 2011 yılında iki katına çıkarılması hedefleniyor. 2011 yılı ile birlikte patatesin dışında başta tıbbi bitkiler olmak üzere sebze ve fasulye çeşitlerinin deneme ekimi yapılacak. Ekinezya ve Dinkel buğdayı olmak üzere yeni ürünlerin deneme üretimlerinden başarılı sonuçlar alındığı ve 2011 yılından itibaren bu ürünlerin dış pazarlara satılmasının planlandığı belirtildi.

 

TIBBI ÜRÜNLER YETİŞTİRİLECEK

Konya’nın da son yıllarda organik tarımda atağa kalktığını vurgulayan Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, 2011 yılından itibaren organik ürünlerde patatesin yanında sebze, meyve ve tıbbi ürünlerin üretimine geçilmesi için çalışmalar yaptıklarını belirterek, deneme üretimlerinden başarılı sonuçlar alındığını vurguladı. Organik tarımda, Konya İl Özel İdaresi, Tarım İl Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi ile ortak çalışma yürüttüklerini ifade eden Ataiyibiner, organik patates üretiminin halen yapılmakta olduğunu söyledi.

 

ÜRETİM İKİYE KATLANACAK

Konya’nın tarımda önemli bir kent olduğunu söyleyen Ataiyibiner, “Bu yıl 200 dekar alanda yapılan organik üretimin, 2011’de iki katına çıkarılmasını planlıyoruz. Seydişehir’in Mesudiye köyü ve Başarakavak’ta, organik tarım çalışmaları gerçekleştirdiğimiz iki köyümüz bulunuyor. Bu iki köyde toplam 200 dekar alanda organik tarım çalışmaları yapıyoruz. Önümüzdeki yıl, çeşitlilik ve üretim kapasitesi artırılacak. Organik tarım çalışması yaptığımız köy sayısını 4’e, alan büyüklüğümüzü 500 dekara, ürün sayısını ise en az 20’ye çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

 

YENİ ÜRÜNLER BAŞARILI OLDU

Konya’da daha önce yetiştirilmemiş olan yeni ürünler ekinezya ve dinkel buğdayının deneme üretimlerinin başarılı olduğunu ve 2011 yılından itibaren bu ürünlerin geliştirilmeye başlanacağını belirten Ataiyibiner, “Bu ürünlerin yurt içi ve yurt dışı ihracatlarını yapacağız. Özellikle tıbbi ürünlerin yetiştirilmesine özen gösteriyoruz. Deneme ekimlerinin başarılı sonuçlar vermesi, bizi umutlandırdı. Et, süt ve yumurta üretimine de 2011 yılı ile birlikte başlayacağız” diye konuştu.

 

FABRİKA MÜJDESİ

Organik tarım ürünlerinin dünya pazarlarına açılabilmesi için işletme ve altyapının ad önemine değinen Ataiyibiner, et, süt ve yumurta üretimi başta olmak üzere organik tarım ürünlerinin işlenebilmesi için yakın zamanda bir fabrika kurulacağını da söyledi. Fabrikanın kısa bir süre içinde tamamlanacağını belirten Ataiyibiner, Konya’nın organik tarımda da söz sahibi şehirler, arasına gireceğini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA