• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya’da Orta Anadolu Havzası tanıtım toplantısı
18 Ağustos 2009 Salı 18:08

Konya’da Orta Anadolu Havzası tanıtım toplantısı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında Konya'yı içine alan Orta Anadolu Havzası ile ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yürütülen Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli kapsamında Konya'yı içine alan Orta Anadolu Havzası ile ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi.
Türkiye'yi tarım alanları olarak 30 havzaya ayıran projenin Konya'yı da içine alan Orta Anadolu Havzası ile ilgili Konya Ticaret Borsası'nda (KTB) düzenlenen tanıtım toplantısına Konya Vali Yardımcısı Mustafa Karabacak, Tarımsal Üretim Geliştirme (TÜGEM) Genel Müdürü Ali Karaca, Tarım İl Müdürü İbrahim Doster, KTB Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, havza kapsamındaki il ve ilçelerin tarım müdürleri ve akademisyenler katıldı.
Toplantıda konuşan KTB Yönetim Kurulu Başkanı M. Uğur Kaleli, tarımda 2003'den bu yana büyük bir gelişme gözlendiğini belirterek, "Tarım havzalarını destekleme modeli gerek planlı bir tarım politikası izleme yönünden, gerekse ülke kaynaklarını rasyonel bir biçimde desteklemelere yönlendirme açısından olumlu bir projedir. Umarım bu proje yıllardır kanayan yaraya bir çare olacaktır" dedi.
Proje hakkında bilgi veren TÜGEM Genel Müdürü Ali Karaca ise, uzun yıllardır planlanan Türkiye'yi havzalara ayırma projesinin artık görücüye çıktığını ifade ederek, "Gerek hükümet eylem planı, gerek Bakanlığımız tarafından çıkarılan Tarım Kanunu'yla tarım havzaları belirlenmiştir. Belirlenen havzalardan en büyüğü ise Orta Anadolu Havzası'dır. Bu bölgede 3 milyon 171 bin 254 hektar alanın 2 milyon 710 bin hektarı tarım arazisidir. Bu da Türkiye tarım arazilerinin yüzde 10'una denk geliyor. Proje kapsamında tarım havzaları belirlenirken bu havzalarda hangi ürünler nerede yetişir bunlar belirlendi ve buna göre bir destekleme planı çıkarıldı. Bu projeyle milli ekonomiye 5.3 milyar TL değer sağlanacak" şeklinde konuştu
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da çocuklar burada hayatı öğreniyor
  • Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali Grup El-Hadra Ensemble Konseri ile devam ediyor
  • Ahmet Çalık'ın adı Konya'da bu parkta yaşatılacak, açılış tarihi belli oldu
  • Konya merkezli 4 ilde FETÖ operasyonu
  • Konya'nın 2600 nüfuslu "sanayi mahallesi"nde kişi başına düşen ihracat 30 bin dolar
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA