• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya yı ziyaret etti, önyargılarını yıktı
12 Kasım 2009 Perşembe 12:10

Konya' yı ziyaret etti, önyargılarını yıktı

Japonya'nın Kyoto kenti Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, Konya'ya yaptığı ziyaretten sonra Müslümanlara ve Türklere bakışının değiştiğini söyledi.
Japonya'nın Kyoto kenti Belediye Başkanı Daisaku Kadokawa, Konya'ya geçen yıl yaptığı ziyaretten sonra Müslümanlara ve Türklere bakışının değiştiğini söyledi.

Kyoto-Konya Dostluk Grubu Derneği ile görüşen Kyoto Belediye Başkanı ve Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa, geçen yıl Konya'ya yaptığı ziyaretten sonra düşüncelerinde büyük değişiklik olduğunu bildirdi. Japon Belediye Başkanı, ziyaretin kendisinde bıraktığı etkilere bir mektupla Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e bildirdi. Kyoto Belediye Başkanı Kadokawa, Konya'yı ziyaretinden sonra kendisinde hem Müslümanlara hem de Türklere karşı bakışında yüzde 100'lük bir değişim olduğunu kaydetti. Japon Başkan mektubunda şu düşüncelerini dile getirdi: "Konya'yı ziyaret edinceye kadar hep Müslümanlar ile aramızda yüksek duvarlar var diye düşünüyordum. Konya'yı ziyaretim ve orada tanıştığım insanlar bu duvarı bir anda ortadan kaldırdı. Konya'da olduğum zaman kendimi sanki çok eski dostlarım ve arkadaşlarımla uzun bir zaman sonra tekrar karşılaşmışım gibi hissettim. İslam ve Türkler artık benim için çok yakın dost varlıklar."

Japonya'dan gelen mektubun kendisini çok mutlu ettiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, insanların ön yargılarından kurtulması için ikili ilişkilerin büyük önem taşıdığını kaydetti. Türk insanının misafirperverliği ve cana yakınlığının ülkeler arasındaki ilişkileri ne kadar etkilediğinin açık bir kanıtı olduğunu belirten Akyürek, "Kyoto ile kardeş şehir protokolü imzalayacağız. Biz Konya'da 30 bin metrekarelik alana Japon Kyoto bahçesi yaptık. Burada oturma grupları, kameriye ve köprüleriyle tamamen Japon mimarisini yansıtan bir bahçe oldu. Kyoto'da ise semazen anıtı yapılıyor." dedi.

Öte yandan Kyoto Belediye Başkanı ve Dünya Tarihi Kentler Birliği Başkanı Daisaku Kadokawa, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Japon Kyoto Parkı'nın 12 Aralık tarihindeki açılışına katılacağı öğrenildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA