• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Yemen arasına ticari köprü kuruluyor
12 Kasım 2012 Pazartesi 14:04

Konya Yemen arasına ticari köprü kuruluyor

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konyaya gelen Yemenin Aden Valisi Vahid Ali Reşid, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmazı ziyaret etti.
Yemen’in Aden Valisi Vahid Ali Reşid, bir heyetle birlikte MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz’ı ziyaret etti. Ziyarete MÜSİAD Konya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Lütfi Şimşek, Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Murat Özsandıkçı ve Yemen’le ticari ilişkisi bulunan firmaların yetkilileri katıldı.
Ziyaretten büyük memnuniyet duyduklarını belirten Aslan Korkmaz, “Konya önceden tarım şehri olarak anılıyordu ancak, son dönemde sanayide gösterdiği başarı ile birçok alanda ciddi yatırımlara ev sahipliği yapıyor. Şu anda Türkiye’de en fazla ihracat yapan iller arasında 13. sıradayız 1,2 milyar dolar ihracat rakamına ulaştık. Konya’nın diğer bir özelliği de ihracatının büyük bir bölümünü Arap Ülkeleri ve Afrika ülkelerine yapmasıdır” dedi.
MÜSİAD Konya Şubesi’nin faaliyetlerine de değinen Korkmaz, “MÜSİAD olarak bütün sektörlerden üyelerimiz var. Bu nedenle bütün sektörlerde Yemen’le ticaret yapmaya hazırız. Ancak, İslam ülkeleri ile olan ticaret hacmimizin yeterli seviyede olmaması bizi üzüyor. Vali beyin bu ziyareti Konya ile Yemen’in ticaretinin artmasına bir sebep olacağı inancındayız. Kendisini Konya’da ağırlamaktan memnuniyet duyduk” ifadesini kullandı.
Yemen’in Aden Valisi Vahid Ali Reşid de, “ Aden Yemen’in ticari ve iktisadi başkenti olarak görülür. Aden de Yemen’in başşehirlerinden biri sayılır. Beş tane önemli limanımız var. Hindistan’a, Afrika’ya giden ürünlerin birçoğu bizim bölgemizden geçiyor. Siyasi karışıklıklardan dolayı biraz zarar gördük ancak, yeni başkanımızla birlikte yeniden yapılanıyoruz. Arap baharının sona ermesi ile birlikte daha ülkemizin gelişiminin daha da güzel olacağına inanıyoruz” dedi.
THY’nin İstanbul-Aden seferlerine başlamasıyla ticari ilişkilerin artacağına inandıklarını belirten Vali Reşid, “MÜSİAD üyelerinin Yemen’le ticareti noktasında elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız. Bu noktada Konya ile Yemen arasında ticari bir köprünün kurulması için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.
Ziyarette çeşitli sektörlerden gelen temsilciler firmaları hakkında heyete bilgi verdi. Ziyaretin sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, Yemen’in Aden Valisi Vahid Ali Reşid’e günün anısına çini tablo hediye etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da “Türkiye’nin Dünyaya Uzanan Eli Konferansı”
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu
  • Öztürk'ten Hisarcıklıoğlu'na anlamlı hediye
  • Genç çift, alacak kavgasında dövüldü
  • Özaltun: "Çanakkale ruhunu anlattı"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA