• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya ve Çumra Şeker Pancar alımına başladı
01 Ekim 2009 Perşembe 11:18

Konya ve Çumra Şeker Pancar alımına başladı

Konya Şeker ve Çumra Şeker fabrikalarında düzenlenen törenle pancar alım kampanyası başladı
 

Konya Şeker ve Çumra Şeker fabrikalarında düzenlenen törenle pancar alım kampanyası başladı

 
Şeker Fabrikası’nda pancar alım kampanyası için yapılan törene Anadolu Birlik Holding Genel Müdürü Baydu Veznedaroğlu, Konya Pankobirlik Yönetim Kurulu üyeleri ile çiftçiler katıldı. Konya ve Çumra Şeker Fabrikalarının bağlı bulunduğu Anadolu Birlik Holding’in Genel Müdürü Baydu Veznedaroğlu törende yaptığı konuşmasında, küresel mali krize rağmen büyümesini sürdüren ve bunun yanında üreticilerine her fırsatta ciddi anlamda ekonomik katkı sağlayan Konya Şeker’in bir kampanya dönemine daha girdiğini söyledi. 56.pancar alım kampanyası döneminde 8 bölgede bulunan 255 köyde toplam 512 bin 481 dekar alanda sözleşmeli pancar ekimi gerçekleştirildiğini kaydeden Genel Müdür Veznedaroğlu, “Kampanya süresince 32 kantarda 63 pancar boşaltma makinesi ile 24 saat boyunca hiçbir üreticimizi mağdur etmeden yaklaşık 3 milyon 100 bin ton pancar tesellümü yapılması hedeflenmektedir. Tesellümü yapılacak olan pancarın 1 milyon 200 bin tonu Konya Fabrikamıza, 1 milyon 800 bin tonu ise Çumra Fabrikamıza sevk edilecektir. Kampanya dönemi boyunca 3 milyon 100 bin ton pancarın bedeli ödenecek olup her iki fabrikamızda da 3 milyon ton pancarın işlenmesi planlanmaktadır” dedi.

HEM YATIRIM YAPIYORUZ HEM ORTAKLARIMIZI DESTEKLİYORUZ
Ortaklarına ve üreticilerine her türlü ayni ve nakdi ekonomik desteği sağlayan Konya Şeker’in tüm dünyada yaşanan ve Türkiye’de de hissedilen mali krize rağmen üreticisini desteklediğini ifade eden Genel Müdür Veznedaroğlu, “Yönetim Kurulu Başkanımız Recep Konuk’un büyük çabaları sonucu üreticimize desteğimiz mali krize rağmen artarak devam etmektedir. Başarılı bir yönetim anlayışı sergilenmesi sonucu son 10 yılda 520 milyon dolarlık yatırım yapan Konya Şeker, bir yandan yatırım yaparken, diğer yandan da ortaklarını desteksiz bırakmamıştır. Bu kampanya döneminde de bugüne kadar üreticilerimize 61 milyon lirası nakdi, 68 milyon lirası ayni avans ve 27 milyon lirası da motorin desteği olmak üzere toplam 156 milyon liralık ekonomik katkı verdik. Küresel mali kriz ortamında ortaklarımızı tefecilere muhtaç etmedik. Huzur ve güven içinde hayatiyetlerini devam ettirmeleri için elimizden gelen her türlü desteği sağladık” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Konya Şeker Fabrikasına ilk pancarı getiren 3 çiftçiye çeşitli hediyeler verilirken dua edilerek kurban kesimi yapıldı. Gelen ilk pancar fabrikaya teslim edilmesinin ardından kampanya dönemi başlamış oldu.
120 gün sürecek kampanya döneminde üreticilere yaklaşık 410 milyon lira ödeme yapılması hedeflenirken her iki fabrikada da işlenecek pancardan verimli bir çalışma sonucu yaklaşık 428 bin ton şeker üretimi yapılacağını öğrenildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA