• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya ve Aşağı Saksonya arasında ticari işbirliği genişliyor
04 Mart 2014 Salı 13:53

Konya ve Aşağı Saksonya arasında ticari işbirliği genişliyor

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti Uluslararası İşbirliği Genel Müdürü Dr. Christoph Wilk başkanlığındaki heyet Konya Ticaret Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk’ü ziyaret etti.
Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı Stephan Weil beraberindeki 80 kişilik işadamı heyetiyle 4-9 Mayıs 2014 tarihlerinde Konya’ya yapacağı ziyaret öncesi işbirliği yapılacak alanlar hakkında ön görüşme Konya Ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Aşağı Saksonya Eyaleti Uluslararası İşbirliği Genel Müdürü Dr. Christoph Wilk, “Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı 6 gün sürecek Türkiye programında Konya, Ankara ve İstanbul’u ziyaret ederek temaslarda bulunacak. 80 kişilik iş adamı heyeti kendisine eşlik edecek. Başbakan’ın Konya programı öncesinde, Konya ve Aşağı Saksonya Eyaleti arasında işbirliği yapılacak alanlar hakkında bilgi almak için bir öngörüşme gerçekleştirdik. Konya'nın önde gelen sanayi sektörlerinin birçoğu ile iş birliği yapabiliriz” dedi.
 
KTO Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Öztürk de, “Türkiye’nin iki büyük şehri İstanbul ve Ankara ile birlikte ülkemizin ekonomik yapısını iyi anlayabilmek için Konya’nın da ziyaret programına alınmasını doğru bir karar olarak karşılıyoruz. Konya ekonomisi son on iki yılda büyük bir gelişme göstermiştir. 2001’de 100 milyon dolar ihracat yapan Konya, 2013’de ihracatını 1,35 milyar dolara çıkarmıştır. 2014’ün ilk iki ayında ise ihracat artış hızı yüzde 30’dur. 2023’te ihracatımızı 15 milyar dolara çıkarmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Konya’nın gelişen ekonomisi ile yabancı yatırımcıların ilgisi de sürekli artmaktadır. Kara, hava ve demir yolu altyapısını sürekli güçlendiren Konya, gelecekte Türkiye’nin en önemli üretim merkezlerinden biri olacaktır. Bizler Konya’yı havalanmak üzere olan bir uçak olarak görmekteyiz. Uçak havalanmadan önce bu uçakta birlikte yer alalım” dedi.
 
Konya ile Aşağı Saksonya Eyaleti’nin benzer bir üretim yapısına sahip olduğunu söyleyen Başkan Öztürk, “Konya ile Aşağı Saksonya’nın ticari yapıları birbirini desteklemektedir. Otomotiv yedek parça, gıda, tarım makineleri sektörlerinde büyük bir işbirliği potansiyeli mevcuttur. Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi Bakanı’nın katılımıyla odamızda düzenlediğimiz ikili iş görüşmeleri programının ardından Hannover Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği protokolü imzalamıştık. Bu protokolle Konya ve Hannover arasında işbirliği her geçen gün artmaktadır. Konya Ticaret Odası olarak Türkiye’nin en büyük üçüncü fuar merkezini Konya’ya kazandırıyoruz. Ayrıca Merkezimizi kademeli olarak büyütmeye yönelik planımız bulunmaktadır. Konya Türkiye’nin fuarlar şehri olmaya adaydır. Fuar Merkezi konusunda Aşağı Saksonya Eyaleti ile işbirliği içerisinde çalışma yapabiliriz” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA