• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, Vana ilk ulaşan şehirlerden biri
24 Ekim 2011 Pazartesi 12:25

Konya, Van'a ilk ulaşan şehirlerden biri

Depremin ardından toplanan AK Parti Konya İl Başkanlığı, deprem bölgesindeki vatandaşlara dağıtılmak üzere 10 bin adet battaniye gönderdi.

AK Parti Konya İl Teşkilatı’ndan Van’a yardım… Depremin ardından toplanan AK Parti Konya İl Başkanlığı, deprem bölgesindeki vatandaşlara dağıtılmak üzere 10 bin adet battaniye gönderdi. Battaniye yüklü TIR’ın Van’a hareketinden önce AK Parti Konya İl Başkanlığı önünde bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya, İl Başkan Yardımcıları Mustafa Yazlık, Mustafa Gürüler, Ertuğrul Uslu ve Mustafa Varol’un yanı sıra il yönetim kurulu üyeleri katıldı.

AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, toplantıda şu ifadeleri kullandı;

“1999’daki büyük Marmara ve Düzce Depremleri’nin bir benzeri dün de Türkiye’nin doğusunda yaşandı. Merkez üssü Van’ın Erciş ilçesi olan 7,2 büyüklüğündeki deprem, 13 ilde hissedildi. Erciş'te aralarında bir öğrenci yurdunun da bulunduğu 100'den fazla bina yıkıldı. Kızılay ve yardım kuruluşları, depremin hemen ardından bölgeye akın ederken, arama kurtarma ekiplerinin gayretleri ile çok sayıda yaralı, enkazdan çıkarıldı. Şu ana kadarki rakamlara göre maalesef 217 vatandaşımız hayatını kaybederken 1090 civarında vatandaşımız da yaralanmıştır.
 Acil ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında devletimiz, hükümetimiz ve yetkililerimiz ellerinden gelenin en iyisini yapmaktadırlar. Sayın başbakanımız, olayın meydana geldiği andan itibaren bölgeden anında bilgi alarak ne yapılabileceği konusunda gerekli tüm talimatları vermiştir. Daha sonra da bakanlarımız ve milletvekillerimiz ile bölgede inceleme yapmıştır.

Konyamız da her zaman ki gibi Van’a hiç vakit kaybetmeden yardım ulaştırmıştır. Dün saat 17:00’da 41 personel ve 8 araç, karayolu ile hareket etmiştir.

BUNA GÖRE;

· İl Sağlık Müdürlüğümüz, 15 Uzman Doktor, havayolu ile Van’a ulaşmıştır.
· İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nden 10 kişilik ekip ve iki araç yola çıkmıştır.
 · Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığımız, 1 araç ve kişilik kurtarma ekibi, yine İl Sağlık Müdürlüğümüzden 24 kişilik ekip ile üçü ambulans ikisi de UMKE aracı olmak üzere 5 araç yola çıkmıştır.
 · KOSKİ, bir adet su tankeri ve teknik ekibi bölgeye göndermiştir.
 · AK Parti Konya İl Başkanlığımız da havaların soğuk olması dolayısıyla bölgedeki vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere 10 bin adet battaniye gönderiyor.
 · Yine il başkanlığımız, Konya Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere merkez ilçe belediye başkanlarımız ve STK’larımızın katkıları ile bu sabahtan itibaren sabah 5 bin akşam da yine 5 bin kişiye Erciş ilçemizde sıcak yemek verilmeye başlanmıştır.
 
 Şuna inanıyorum ki; bu felaketten de ülkemiz her zaman olduğu gibi birlik duygusu içerisinde yaralarını sararak çıkacaktır. Türk milleti zor zamanlarda yardımlaşma ve birlikte olma duygusunun verdiği güçle son günlerde olduğu gibi, tarihte de birçok zorluğun üstesinden gelmeyi başarmıştır. Konya halkının her zaman olduğu gibi bu olayda da Vanlı kardeşlerimize gereken desteği vereceğine inanıyoruz. Resmi kurumlarımızla, STK’larımızla ve Konyalı hemşehrilerimizle bölge halkının yanında olacağız.

Ancak şu gerçeği de ifade etmemiz gerekiyor sayın basın mensuplarımız, Elbette dünyanın bir gerçeği olan doğal afetlere karşı koymamız mümkün değildir. Her yıl dünyanın farklı coğrafyalarında binlerce insan doğal afetlerden gelen zarara maruz kalmaktadır. Ancak depremlerin afete dönüşmemesi için; bilimsel çalışmalara önem vermek, eğitim, planlama ve denetim çalışmalarının geliştirilmesini sağlamak, disiplinler arası birliktelikte toplumsal bilinçlendirme kampanyaları ve etkinlikleri başlatmak gerekli ve zorunludur.

Bu üzücü olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyor; halen enkaz altında kurtarılmayı bekleyen kardeşlerimize bir an ulaşılmasını temenni ediyorum. Depremzede yakınlarının ve tüm milletimizin bir kez daha başı sağ olsun…”

Toplantının ardından İl Başkanı Ahmet Sorgun, AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya ve il yönetimi, okunan duanın ardından TIR’ı Van’a uğurladı…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA