• Konya11 °C

Mustafa Azılıoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya Valisinden Ne İster.

24 Eylül 2009 14:06

Sözüm aslında doğrudan Konya Valimize yönelik değildir. Başlık bilinçli olarak konmadı. Osmanlının son yüzyılı benim oldum olası ilgimi çekmiştir. O dönemin aktörleri, devlet adamları, düşünürlerini bizzat kendi yazılarından okuyup anlamaya çalışırım. Ziya Gökalp ile Prens Sabahattin aynı dönemin insanlarıdır. Biri Le Play, diğeri E. Durkheim ekolüne bağlıdır. Biri bireyi esas alır,diğeri toplumu.Bu nedenle birbirlerine fikir bazında muhaliflerdir.

Prens Sabahattin üzerine yazılmış tüm yayınlar yanında kendisinin Paris’te yayınlanmış makale ve kitaplarını taradım. Ziya Gökalp ile neden ters düştükleri üzerine bir çalışma yaparken, Gökalp’ın Diyarbakır gazetelerinde çıkmış bir makalesinin ”Diyarbakır valisinden ne ister” başlığı dikkatimi çekti. Yukarıdaki başlık böylelikle kendiliğinden oluştu.

El-Vali, öncelikle ilahi anlamda Allahın isimlerindendir. Beşeri mana ise, Vali, ilde devleti temsil eden en yetkili Devlet yönetim görevlisidir. Cumhuriyetin ilk yıllarındaki ismi ise ilbaydır. Kelime anlamı itibariyle idare eden düzene koyan demektir.

Bizim üzerinde durduğumuz hususun alt parametreleri, Sayın Valimizi doğrudan ilgilendirmese de, tüm Devlet işlerini düzene koyan idarecileri kendi sorumluluk ölçeklerinde ilgilendirdiği kadar en üst mülki amir sıfatı dolayısı ile o kadar alakadar etmektedir. Merkezi ve Yerel Yönetim, ülkemizde her ne hikmetse önceden tedbir almaz. Musibet geldikten sonra aklımız başımıza gelir. Her şeyi normal şartlar altında düşünür ona göre planlarız. Bireylerde aşağı yukarı yönetimden farklı değillerdir. Depremlerin sel felaketinin doğalgaz yangınlarının olacağını böyle zamanlarda Elektriğin kesileceğini, haberleşmenin olmayacağını, iaşe ve ibate’nin nasıl yapılacağını hiç düşünmek istemeyiz.Hele hele Allah korusun bir düşman istilasında ne yapılacağını hiç düşünmeyiz.

Konya son günlerde deprem ile yatıp deprem ile kalkmaya başladı. Allah tan çok şükür yıkılan bina ölen insanımız yok. Bu demek değildir ki, her şey güllük gülistanlık böyle yaşanacak. Konya’nın bir deprem afet planı ne kadar verimli, akılcı, uygulanabilir ben bunu doğrusu merak ediyorum. Ülkemizdeki tüm planlar kâğıt üzerinde mükemmeldir. İş uygulamaya geldiğinde bir sürü aksama eksiklik ortaya çıkar. Plan ve planlama, planlayıcıların ortak zekâsının geçmiş tecrübelerin bir yansımasıdır. Geçmişten ders alınmalıdır.

Benim idrak ve tecrübelerim şunları bana göstermektedir.

Konya, meydanlardan mahrumdur. Konya’da geniş meydanlar hep bir yerlere arsa veya mekân olmuştur. Olası bir depremde binlerce insanı hangi meydana yığacaksınız? Hangi meydanda çadır açacaksınız? Hangi meydanda sahra hastanesi kuracaksınız? Kurduğunuz yerde aydınlatma, iaşe, ibate ve sağlık hizmetini ne kadar çabuklukta yerine getireceksiniz? Elinizin altında ne kadar çadır, ne kadar araç-gereç, ne kadar teçhizat vardır? Kim nerde neyine zaman nasıl ne ile yapacaktır? A ve B planlarınız ne kadar uygulanabilir ölçektedir?

Allah korusun biz bir doğal afette yine hazırlıksız, yine Basra harap olduktan sonra depremzedelere yetişiriz. Şehir planlayıcıları nedense meydanları düzenlerken bir gün buraların olası bir depremde insanların toplanıp temerküz edileceği yerler olabileceğini hesap etmezler.

Meydanların doğal afetlerde nasıl kullanılacağının planlaması sanırım bundan sonra yapılır. Hatırlatmakta yarar görüyorum, depremde ne elektrik ne ulaşım ne haberleşme, ne ısınma, ne de barınma olacaktır. Sayın Valimizin akılcı bir şahsiyetinin olduğunu yakın çalışma arkadaşlarından işitiyoruz. Umarım deprem afet planını bu şartlar çerçevesinde yeniden bir gözden geçirtir. Umarım Basra harap olmadan, yeni meydanlar açılır. Yeni planda gerçekçi çalışmalar AB standartları ölçeğinde yapılır. Eldeki mevcut araç ve gereçlerin çalışabilirliği sanırım son depremlerden sonra kontrol edilmiştir. Elektrik kesildiğinde mumu ve kibriti ayrı ayrı yerlerde ararsak, haliyle karanlıkta kalmaya mahkûm oluruz. Ben Sayın Valimizin hizmet anlayışını seviyor ve kişiliğine saygı duyuyorum. Umuyorum bütün bunları ismi ve sıfatına yakışır biçimde düzenletir.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da fuhuş operasyonu
  • Konya'da cip takla attı: 1 ölü, 2 yaralı
  • Afganistan'da bombalı saldırı! Onlarca ölü var
  • "Zam olmaması için çalışıyoruz"
  • Konya’da Ramazan coşkusu başladı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA