• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Valisi Emniyet Müdürü mü oluyor?
12 Ocak 2010 Salı 18:59

Konya Valisi Emniyet Müdürü mü oluyor?

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bakanlık bünyesinde köklü değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bakanlık bünyesinde köklü değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Terörle daha etkin mücadele için kurulan "Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı" bu hafta Meclis'te görüşülecek. Müsteşarlık için "Vali"lik deneyimi olan iki isimden birinin atanması bekleniyor: İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal... Emniyet Genel Müdürlüğü için ise Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ın ismi geçiyor.
İçişleri Bakanlığı'na bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü'nde büyük bir değişim yaşanacağı öğrenildi. Kulislere yansıyan bilgilere göre Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal'ın adı hem güvenlik müsteşarlığı hem de İstanbul Valiliği için geçiyor. Köksal'ın ayrılması halinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Sivas Valisi Ali Kolat veya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ın gelmesi bekleniyor. Soruşturma geçiren Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya'nın da görevden alınmalarına kesin gözüyle bakılıyor.Her iki ismin de yurt dışına ataşe olarak atanabilecekleri konuşuluyor. Ergenekon soruşturması kapsamında halen cezaevinde olan Emin Aslan'dan boşalan genel müdür yardımcılığı için de yeni bir atama yapılacak. Böylece, 3 ve ya 4 genel müdür yardımcısı atanacak. Bu isimlerden birisinin Terörle Mücadele Dairesi Başkanı Ahmet Tek olacağı belirtiliyor.
Konya Emniyet Müdürü görevindeyken geçtiğimiz aylarda Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığına gelen Hüseyin Namal'ın da görevden ayrılabileceği gelen bilgiler arasında. İçişleri Bakanı Atalay'ın mahkemeye giden eski Başkan Ramazan Akyürek'in yerine yeni bir atama yapabileceği kaydediliyor.

Hükümet, demokratik açılım projesi açısından da önem verdiği Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı tasarısını raftan indiriyor. Tasarı, yarın(Perşembe) Meclis'te görüşülmeye başlanacak. Bir süredir kamuoyunda tartışılan düzenleme ile terörle daha etkin mücadele etmek ve bu mücadeleyi yapan kurumlar arasında koordinasyonu sağlama amaçlanıyor. Tasarıya göre; güvenlik kuruluşları ve ilgili kurumlar arasında terörle mücadele alanında gerekli koordinasyonu sağlamak, bu alandaki politika ve uygulamaları değerlendirmek amacıyla Terörle Mücadele Koordinasyon Kurulu kurulacak.
 
Kurul; İçişleri Bakanının başkanlığında, Genelkurmay İkinci Başkanı, Jandarma Genel Komutanı, MİT, Adalet, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları müsteşarları,Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı, Emniyet Genel Müdürü ve Sahil Güvenlik Komutanından oluşacak. Kurulun sekretarya görevi Müsteşarlık tarafından yerine getirilecek. Müsteşarlık, kanunla belirlenen görevleri yaparken, bakanlıklar, kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde çalışacak.
 
Müsteşarlığın amacı şöyle tanımlanıyor:Politika ve stratejiler belirlenmesine yönelik çalışmalar yürütmek. Güvenlik kuruluşları ve istihbarat birimlerinden gelen stratejik istihbaratı değerlendirmek, paylaşmak. Güvenlik kuruluşlarına ve ilgili kurumlara stratejik bilgi desteği sağlamak, bunlar arasında koordinasyonu temin etmek. Kamuoyunu bilgilendirmek. İnceleme ve denetleme yapmak ya da yaptırmak
 
Kaynak: zaman
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA