• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, üzümde de adından söz ettirecek
01 Aralık 2013 Pazar 13:40

Konya, üzümde de adından söz ettirecek

Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, Konya'nın tarımda, şeker, tohumluk ve yağ ambarlığına bir yenisini eklemek istediğini...
Konya Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyfettin Baydar, Konya'nın tarımda, hububat, protein, şeker, tohumluk ve yağ ambarlığına bir yenisini eklemek istediğini, bunun da bağcılıkla üzüm ve pekmez üretimi olduğunu söyledi.
 
Çiftçilerin bugüne kadar üretim tercihlerini genelde benzer ürünler üzerinde kullandığını ifade eden Baydar, "Konya Ovası'nde çiftçiler artık üzüm, kiraz, çilek, elma gibi ürünlere yönelerek üretim yelpazesini her geçen gün genişletiyor" dedi.
 

Baydar, Konya'nın, bugüne kadar "hububat ambarı" olarak nitelendirildiğini, tarımsal alandaki bu niteliklerinin gün geçtikçe daha da genişlediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Yapılan barajlar ve Bakanlığımızca yürütülen destekleme politikaları ile Konya'da artık sadece buğday, arpa, şeker pancarı değil akla gelebilecek her türlü ürün yetiştiriliyor. Konya, adeta dağından bal, ovasından yağ akar duruma geldi.
 
Konyalıların tabiriyle bölge artık Çukurova görünümüne yani sarı renkten yeşil renge büründü bölge. Ayçicek ve mısır üretimi çok önemli ölçüde arttı. Bu, beraberinde Türkiye'nin ihtiyacı olan yağlık üretimimize ciddi katkı sağladı. Konya Ovası, yağlık üretim anlamında Türkiye'de en fazla üretimini kümelendiği bir bölge haline geldi. Ovada ve dağlık alanda ayrı stratejiler yürütüyoruz. Bu kapsamda dar alanlardan yüksek getiri sağlayan üzüm, çilek, kiraz, elma gibi tarımsal üretimlerimiz de sürekli artmaktadır. Hadim ve Taşkent bölgemizdeki ihraç ürünü kirazların kalitesini tüm dünya duymaya başladı. Yine bu bölgelerimizin üzümleri tüm Türkiye'de aranır hale geldi. Dağlık bölgelerde üretilen bal ve bölgenin üzümünden elde edilen pekmez de önemli gelir kaynaklarından olmaya başladı."
Dağlık alanlarda bağcılığı daha da geliştirmek istediklerini dile getiren Baydar, üretilen ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması konusunda da büyük aktörlerin devreye girmesini beklediklerini aktardı.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA