• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya üniversitesine ne zaman kavuşacak?
13 Mart 2010 Cumartesi 13:23

Konya üniversitesine ne zaman kavuşacak?

Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Milletvekilleri Sami Güçlü, Ayşe Türkmenoğlu, Kerim Özkul ve Ali Öztürk ile birlikte Ak Parti Konya İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi.
Ak Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Konya Milletvekilleri Sami Güçlü, Ayşe Türkmenoğlu, Kerim Özkul ve Ali Öztürk ile birlikte Ak Parti Konya İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenledi.
 
Bundan sonra her cumartesi ve pazartesi günlerinde bir Ak Parti milletvekilinin Ak Parti Konya İl Başkanlığı’nda bulunarak, Konya ve Türkiye gündemi hakkında bilgiler vereceğini kaydeden Ahmet Sorgun, ilkini gerçekleştirdikleri bu toplantıda ise Konya’ya yeni kurulacak devlet üniversitesi hakkında milletvekillerinin görüş belirteceğini söyledi.
 
Toplantıda konuşan Ak Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü ise, Selçuk Üniversitesi’nin Konya’ya ekonomik, sanat, kültür ve bilgi yönünden büyük katkısının olduğunu, bunlar göz önüne alındığında ise yeni kurulacak devlet üniversitesinin Konya için çok önemli olduğunu belirtti.
 
Üniversiteyi, inşa edilmiş akıl olarak tanımlayan Güçlü, “İnşa edilmiş akıl, toplumun sorunlarına fayda sağlar. Bizim ülkemizin ideolojik yönü ağır bastığından bugüne kadar ne yazık ki bu durum gerçekleşemedi. Hükümetimiz bütün illere üniversite çalışmasını tamamladı. Vakıf üniversitelerinin sayısı Türkiye’de 53’e yükseliyor. Bu çok önemli bir gelişmedir. Türkiye bugün yaşadığı sancılı dönemlerden çıkması ve gelecekte bu tür sorunlarla karşılaşmaması için daha özgür, daha demokratik üniversitelere ihtiyaç vardır. Yeni kurulacak olan devlet üniversiteleri lisanstan çok, yüksek lisansı hedefleyen, diğer üniversitelerin de öğretim görevlisi açığını kapatacak şekilde çalışmalar yapacaktır” dedi.
 
Demokratik ve özgür üniversite adına Konya’nın bu konuda öncülük edeceğinin de altını çizen Sami Güçlü, “Konya’da 90’lı yıllardan beri oluşmuş bir kanaat vardı. Kamuoyu hep Konya’ya teknik bir üniversite istiyordu. 2008’e gelinceye kadar bu konuda hiçbir adım atamadık. Yüksek Öğretim Kurumu’ndaki kanunlar karmaşıktı ve ardına da Cumhurbaşkanlığı seçimi eklenince Konya’ya üniversite çalışmamızı hep erteledik. 2008’in başından itibaren bir çalışma başlattık. Şubat 2009’da ise Konya milletvekilleri ve Konya ile bağı olan milletvekilleri, belediye başkanlarımız ile üniversite konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Ve bu toplantılardan sonra Konya’ya yeni üniversiteler kazandırmak adına birkaç toplantı yaptık. Çalışmalarımızı netleştirdik ve bugünlere geldik. MEB Bakanı Nimet Çubukcu’da çalışmamızı destekledi” diye konuştu.
 
Konya milletvekilleri olarak büyük bir dayanışma, işbirliği ve kararlılık içerisinde Konya’ya bir devlet üniversitesi kazandırdıklarını dile getiren Güçlü, bu gelişme ile Konya’nın Türkiye’deki öneminin daha da artacağını söyledi.
 
Üniversitenin eğitime başlaması ile birlikte, Konya’nın 10 sene içerisinde bunun meyvelerini yemeye başlayacağının altını çizen Sami Güçlü konuşmasına şöyle devam etti: “İçinde bulunduğumuz zamanın anlayışı yeni kurulacak olan üniversiteye yansıyacak. Üniversite demokratik, özgür ve dünyaya açık olacak. Şuan üniversite kuruluş aşamasında oyüzden yeri belli değil. Karar kanunlaştıktan sonra tüzel kişilik kazanacak ve rektör ataması olacak Atanan rektör üniversitenin yerini tayin edecek. 2010 sonuna kadar bunun gerçekleşmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
 
Ak Parti Konya Milletvekilleri Ayşe Türkmenoğlu, Kerim Özkul ve Ali Öztürk de, yeni açılacak olan üniversiteler ile Konya’nın üniversite ve kültür şehri niteliğini tekrar kazanacağını belirttiler.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA