• Konya10 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya Üniversitesi Ve Kandırılan Konya

28 Ocak 2011 15:09

Konya’da bugünlerde bir söylenti aldı başını gidiyor; Konya Üniversitesin Selçuk Üniversitesi’nden bölünecek fakültelerle oluşturulacakmış.

Memleket Gazetesinin haberine göre Konya Milletvekili Sayın Sami Güçlü, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan ve KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof Dr Mehmet Babaoğlu bunun Konya Üniversitesi’nin kuruluş mantığına ters olduğunu ifade etmişler. Ama Konya Üniversitesi Rektörü Prof Dr Muzaffer Şeker ise bölünmeye karar verecek olanın da, ardından yaşanacak gelişmelerin de YÖK’ün konusu olduğunu ifade etmiş ve “Konu üzerinde görüş belirtenlerin bu süreçte daha sağduyulu hareket etmesi gerekiyor. Ben Konya Üniversitesi Rektörü olarak, YÖK bu yönde bir karar alırsa, buna olmaz demem, sevinirim” demiş. Evet enteresan değil mi Sayın Muzaffer Şeker Konya Üniversitesinin Rektörü olarak Konya Üniversitesini daha yaşamaya başlamadan öldürüyor bitiriyor, işte vizyon diye ben bura derim, işte misyon diye ben buna derim. Sayın Muzaffer Şeker Konya Üniversitesi için ne doğru! Bir insan olduğunu bu açıklamasıyla net bir şekilde bize göstermiş oldu… Ne diyelim Sayın Muzaffer Şeker’i oraya getirenleri kutlamak düşüyor bize! 

Oysa Üniversitenin kurulma aşamasında ben Sayın Sami Güçlü ile konuyu ayrıntılı bir şekilde konuşmuştum, bana Sayın Sami Güçlü Konya Üniversitesinin ODTÜ, Boğaziçi düzeyinde bir üniversite olacağını, yeni kampusunun olacağını, yeni fakültelerinin olacağını, Konya Üniversitesinin ne kadar büyük bir idealle kurduklarını uzun uzun anlatmıştı. Ama görünüyor ki hepsi masalmış evet Sayın Sami Güçlü bize tam anlamıyla masal anlatmış göz göre göre Konya Üniversitesi Selçuk Üniversitesinin doğurduğu üniversite olacakmış, yani Selçuk Üniversitesini yönetmeye bir rektör yetmemiş ve Sayın Muzaffer Şeker hocaya buraları yönetmesi için Rektörlük ihdas etmişiz. Yazık Konya’nın enerjisine yazık, o kadar çapaya yazık, Konya Üniversitesi dünyada ilk 500’e giren dünya çapında bir üniversite olacaktı, burada yoğunlukla akademik çalışmalar yapılacaktı, Konya için “gelecek” olacaktı ya hepsi masalmış, hepsi yalanmış.

İyi mi Konya, yine kandırıldın, işte buyur buradan yak…

Bizim amacımızın burada kimseyi kötülemek, incitmek olmadığını öncelikle belirtelim. Ama toplum önüne geçenlerin her şeyden önce eleştirilebileceklerini, hatalarının çok net bir şekilde birileri tarafından toplum önünde ifade edilebileceğini bilmeleri gerekir. Ben net bir şekilde ifade edeyim (bunu yazmadan öncede çok fazla düşündüğümü ifade etmek isterim) Sayın Prof Dr Muzaffer Şeker hata yapmaktadır. Kendisine Konya Üniversitesinin yöneticiliği verilmiştir ama onun yukarıdaki açıklamasına baktığımızda Sayın Muzaffer Şeker’in kolay yolu tercih ettiğini görmemiz mümkündür. Oysa Sayın Şeker’in herkesten önce bu açıklamalara tepki göstermesi ve kesinlikle Konya Üniversitesinin ayrı bir üniversite olduğunu, kuruluş felsefesinin de yeniden yapılanmayı gerektirdiğini, yeni fakültelerle, yeni binalarla, yeni kampusla bu yola devam etmeyi istediklerini belirtmesi gerekirdi. Bunu yaparak bize ne kadar önemli bir vizyonu olduğunu ve o makama getirilmesinin de doğru bir karar olduğunu göstermiş olurdu ama öyle yapmadı, kolay olanı tercih edeceğini, Konya’ya yeni Üniversite kazandırmış olmak yerine bir insana makam kazandırmışız havası estirdi. Oysa Zaten Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi gayet güzel bir şekilde idare ediliyor, Mühendislik Mimarlık Fakültesi gayet güzel bir şekilde idare ediliyor, diğer fakültelerde öyle, yani oralarda bir aksama yok ki, bir rektör oralara yetiyor, önemli olan yeni bir üniversiteye yeni bir rektör atanması meselesidir, yeni bir üniversitenin kurulma meselesidir. Bize bir rektör yetmediği için Konya Üniversitesi kurulmamıştır, Konya’nın daha fazla üniversite kapasitesinden ve arzusundan ve isteğinden dolayı yeni bir üniversite kurulmuştur.

Yazık olur, demedi demeyiniz, hem Konya’ya yazık olur, hem de Konya’nın geleceğine… Ucuz politikalar, ucuz işler Konya’nın geleceğine yakışmamaktadır, şimdi biz Konyalılar olarak bu konuya tepki göstermeliyiz, sivil toplum teki göstermeli, siyaset tepki göstermeli, akademik çevreler tepki göstermelidir. Çünkü Konya yeni bir Üniversite daha istemektedir, Konya Üniversitesi yeni bir üniversitedir, orada yeni akademisyenler istihdam edilmeli, orada yeni bilim çevresi oluşturulmalı, yeni ve farklı bir solukla seçkin bir üniversite Konya’ya yapılmalıdır. Tekrar ediyorum, Konya Üniversitesi Konya’ya üniversite kazandırmak için kurulmuştur, birilerine makam kazandırmak için kurulmamıştır. Selçuk Üniversitesi kendisinin çok güzel bir şekilde idare etmektedir, oraya ikinci bir rektör gerekmez, Konya’ya yeni bir üniversite gerekir.

İşin özü de budur…  

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Türkiye Huzur-6 uygulamasına Konya'da 500 polis katıldı
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • Pema Koleji Bahar Şenlikleri coşkuyla kutlandı
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak
  • MÜSİAD Konya ile İTÜ-KKTC arasında işbirliği protokolü

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA