• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Üniversitesi tıp bayramı paneli düzenledi
13 Mart 2012 Salı 19:00

Konya Üniversitesi tıp bayramı paneli düzenledi

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde "Şehir ve Sağlık" konulu panel düzenlendi.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nde "Şehir ve Sağlık" konulu panel düzenlendi.

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Üniversitesi ortaklaşa "Şehir ve Sağlık" konulu panel düzenlendi. K.Ü. Meram Tıp Fakültesi Eyüp Kalaycı Konferans Salonunda düzenlenen Panele Konya'daki devlet hastanelerinin ve özel hastanelerin başhekimleri konuşmacı olarak katıldı. Prof. Dr. Nazmi Zengin ve Selçuklu Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Seyit Karaca'nın moderatörlüğünü yaptığı panelde ilk olarak konuşan Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Dursun Odabaşı, şehir hayatı ve sağlığın birbirine zıt kavramlar olduğunu belirterek, şehir hayatında yaşanan birçok olumsuzluğun insan hayatını tehdit ettiğini söyledi. Şehirde yaşayan insanların gürültü, kirlilik ve çevre sorunları gibi nedenlerden dolayı tehdit altında olduğunun altını çizen Prof. Dr. Odabaşı, "Nedense şehirde yaşayan insanlar daha sağlıklı gibi algılanıyor. Fakat şehirde yaşayan insanların tek avantajı hastanelere ve sağlık ocaklarına yakın olmalarıdır. Köyde yaşayan insanlar ise sağlıklı ortamda büyüyorlar. Onların tek dezavantajı ise hastanelere uzak olmalarıdır" dedi.

MERAM TIP'TA İLK KARACİĞER NAKLİ
Konya Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hamdi Arbağ ise hastane hakkında bilgi verdi. Meram Tıp Fakültesi olarak ilk defa karaciğer nakli yaptıklarını hatırlatan Prof.Dr. Arbağ, kök hücre naklinde de önemli mesafeler kat edildiğini dile getirdi. Fakülte olarak altyapı çalışmalarını güçlendirdiklerini aktaran Arbağ, organ naklinde daha iyi yerlere geleceklerini söyledi. Arbağ, konuşmasının ardından fakülte ile ilgili eski fotoğrafları slayt eşliğinde sundu.

KANSER VAKALARI HIZLA ARTIYOR
Konya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Faruk Aksoy da şehir hayatında yaşanan olumsuzlukların özellikle kanser vakalarını ciddi şekilde artırdığının altını çizdi. Aksoy, plastik kullanımı ve çevresel atıklar gibi nedenlerden dolayı kanser vakalarının hızla arttığını aktaran Aksoy, "Meme kanseri 20 yaşındaki kızlarımızda bile görülmeye başlandı. Konya'da da kanser sayısı hızla artıyor. Özellikle hava kirliliği en önemli etkenlerin başında geliyor. Bunların yanı sıra gıda güvenliği de ciddi bir sorun teşkil ediyor" diye konuştu. Konuşmasında hekimlerin yaşadığı sorunlara da değinen Aksoy, hekimlerinin yüzde 70'inin durumundan memnun olmadığını söyledi.
Numune Hastanesi Başhekimi Halil İbrahim Topatan ise Numune Hastanesi ile ilgili bilgiler verdi. Topatan, sağlıklı toplum için herkese büyük görev düştüğünü aktaran Topatan, kanserin son yıllarda yaşanan en büyük sağlık sorunu olduğunu vurguladı. Konya'da kalp damar hastalıklarının da hızla arttığına dikkat çeken Topatan, bunda beslenmenin de büyük önemi olduğuna dikkat çekti.
Selçuklu Hastanesi Başhekimi Dr. Eyüp Çetin de sağlıklı bir şehir ve çevre için belediyelere büyük görev düştüğünü belirterek, "Tıbbi atıklar, atık gıdalar, sıvı atıklar, hava kirliliği ve şehir trafiği gibi nedenlerden dolayı insan sağlığı tehdit altında. Belediyeler bu konuda ciddi çalışmalar yapmalıdır. Tıbbi atıklar zararsız hale getirilmeli. Gıda üreten tesisler denetimden geçirilmeli. Ev kazaları en aza indirilmeli ve şehir içi trafik yeniden düzenlenmelidir" önerilerinde bulundu. Panelin sonunda konuşma yapan Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker emeği geçenlere teşekkür ederek panelistlere hediye takdim etti. 
HABER MERKEZİ
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA