• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Üniversitesi son virajda!
08 Temmuz 2010 Perşembe 20:10

Konya Üniversitesi son virajda!

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, her ile yeni üniversite kurulsa da üniversite talebinin, sistemin arzına göre hala çok yüksek olduğunu kaydetti.

Çubukçu, TBMM GenelKurulunda, 8 yeni üniversitekurulmasına ilişkin tasarı üzerinde milletvekillerininsorularını yanıtladı.

Üniversite sayısını iktidarlarında 76'dan 146'ya çıkardıklarını belirten Çubukçu, 2002'de 1 milyon 916 bin öğrenci varken, 2010'da bu sayının,yüzde 184 artışla 3 milyon 529 bine yükseldiğini kaydetti. Nimet Çubukçu, ''Son 3-4 yılda devlet vakıf üniversitelerinin sayısındaki patlama, güçlü bir küresel aktör olma yolunda ilerleyen ülkemizin gelecek adına yaptığı en anlamlı ve önemli yatırımlardan birisidir'' dedi.

Bakan Çubukçu, 9. Kalkınma Planında, oratöğretimdekiokullaşma oranının 2013 yılına kadaryüzde 100 olarak hedeflendiğini belirtti.

Ortaöğretimdekiokullaşma oranında meydana gelen artışın, yükseköğretime olan talebi de arttırdığına işaret eden Çubukçu, yükseköğretimdekiokullaşma oranının 2012-2013 dönemindeyüzde 48 olarak hedeflendiğini bildirdi.

Bakan Çubukçu, yükseköğretime rekabet ve taze bir kan getiren yeni üniversitelerin açılmasını desteklediklerini söyledi.

Üniversitelere öğretim elemanı temini için, yurt dışına lisans yapmak üzere öğrenci gönderdiklerini dile getiren Çubukçu, ''2002-2003 yıllarında, üniversitelerdeki öğretim elemanı sayısı 74 bin 134 iken, bugün bu sayı 97 bin 923'e ulaşmıştır. Ancak bunun da yeterli olduğunu söylemek mümkün değil'' dedi.

Nimet Çubukçu, ''Her ile yeni üniversite kurarak ve yeni vakıf üniversitelerininkurulmasını destekleyerek yükseköğrenim talebini önemli bir ölçüde karşılasak da üniversite talebi, sistemin arzına göre hala çok yüksek'' diyekonuştu.

Tasarıyla;Ankara, Bursa, Erzurum, Kayseri,İzmir,İstanbul veKonya'da devlet üniversitesi, Antalya'da ise vakıf üniversitesikurulacağını ifade eden Çubukçu, 56 fakülte, 11 yüksekokul ve 23 enstitüden oluşacak bu üniversitelerin öğrenim elemanının karşılanması amacıyla 13 bin 248 akademik, 4 bin 940 da idari kadronun tahsis edileceğini kaydetti.

Çubukçu, tasarıyla ayrıca, Bilkent Üniversitesinin adının ''İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi'' olarak değiştirileceğini söyledi.

Tümü üzerinde milletvekillerininsorularını da yanıtlayan Çubukçu, norm kadro dışında ders anlatacak öğretmen açığı olarak değerlendirildiğinde bugün itibariyle 78 bin öğretmen açığı bulunduğunu bildirdi.

Çubukçu,Güneydoğu AnadoluBölgesinde bazı üniversitelerin ''etnik bir tutum içerisinde olduğu'' iddialarıyla ilgili kendilerine bir şikayet iletilmediğini ifade etti.

''Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversiteye adının verilmesini kendisi mi istemiştir?'' yönündeki birsoruya ise Çubukçu, şu yanıtı verdi:

''Ne sayın Cumhurbaşkanımız böyle bir talepte bulunmuştur ne de hükümet tasarısı olarak böyle gelmiştir. Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerimizin önergesiylekurulmuştur. Ayrıca şu ana kadar Cumhurbaşkanlarımızın isminin bir üniversiteye verilmesi de adeta teamül haline gelmiştir. Şu ana kadar da, bir önce Cumhurbaşkanımız hariç, tüm Cumhurbaşkanlarımızın adına üniversitekurulmuştur. Dolayısıyla sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda bir talebi olmadığı gibi böyle bir konuyu isteyecek birisi de değildir.''

Büyük ilçelerde vakıf üniversitesikurulmasına ilişkin bir talep olursa bunu YÖK'ün değerlendireceğini ifade eden Çubukçu, ancak ilçelerde devlet üniversitesikurulmasıkonusunda atılmış bir adım, verilmiş bir kararın sözkonusu olmadığını kaydetti.

-''ÜNİVERSİTELERİN ÖZERK VE DEMOKRATİK OLMALI''-

BDP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş, tasarı üzerinde grubu adına yaptığıkonuşmada, üniversitelerin, her düşüncenin özgürce tartışılabildiği yerler olması gerektiğini belirtti.

Üniversitelerin özerk ve demokratik olması, yönetimlerini üniversitelerin seçmesi gerektiğini vurgulayan Karabaş, üniversitelerdeki öğretim sayısının artırılmasının önemine de işaret etti.

AK Parti Grubu adınakonuşanKonya Milletvekili Sami Güçlü ise AK Parti'nin yaptığı en büyük hamlelerden birisinin yükseköğrenim alanında attığı adımlar olduğunu bildirdi.

İktidarlarında 70 üniversite kurduklarını dile getiren Güçlü, tasarıylakurulacak üniversitelerle bu sayının 78'e, toplamda da 154'e yükseleceğini belirtti.

Tasarının tümü üzerindekigörüşmeler tamamlandı, birinci bölümde yer alan maddeleringörüşmelerine geçildi.

AA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA