• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Üniversitesi Merama kurulmalı
17 Şubat 2011 Perşembe 15:05

Konya Üniversitesi Meram'a kurulmalı

Konya üniversitesinin, Konyamıza meram ilçemize hayırlı olmasını dileyerek sözlerime başlıyorum.
Konya üniversitesinin, Konya’mıza meram ilçemize hayırlı olmasını dileyerek sözlerime başlıyorum.
Değerli basın mensupları,
Konya üniversitesi meramın hakkıdır. Üniversite Kampüs’ünün meram’a yapılması ve meramın hak ettiği yatırıma kavuşması gerekir.
Bir kentin veya ülkenin gelişmesi için çeşitli faktörler etki yapar. Bu faktörlerden birisi de eğitim kurumlarıdır. Eğitim kurumlarının ülkenin bilimsel kültürel sosyal ve ekonomik gelişmesinde en önemli rol oynadığı araştırmalarla tespit edilmiştir. Bu önemine binaen tüm dünyada eğitim ile sosyo ekonomik gelişme arasındaki ilişki en iyi şekilde kurulmaya ve işlevsel hale getirilmeye çalışılmıştır. Eğitim kurumlarının nicelik ve nitelik olarak en önemlisi üniversitedir.
 
Üniversite kurulacağı ilçede ekonomiyi canlandıracak, birçok alt yapıyı ve yatırımı da beraberinde getirecek çok önemli bir yatırımdır.  İmar ve kentleşmede sağlayacağı ivme ve gelişme çok önemlidir. Bu anlamda diğer iki ilçemiz gerekli yatırımları almış ve bu yönüyle ciddi anlamda gelişme ve canlanma sağlamıştır. Dengeli gelişmeyen şehirler obezite insanlar gibi her türlü sıkıntıya ve hastalığa açık hale gelir. Bu hususu göz ardı etmemek gerekir.Bu anlamda Konya üniversitesinin meram’ın hakkı olup meram ilçemize kurulması gerekir.
 
Malumunuz olduğu üzere Konyamız ilk defa 1989 yılında yapılan seçimlerle büyükşehir ve üç ilçe olarak seçime girmiş ve Meram-Karatay ve Selçuklu olarak üç ilçeye ayrılmıştır. Ancak ilçe harita ve sınırları belirlenirken adaletli makul ve gerçekçi bir sınır tespiti yapılmadığı gibi o tarihten buyana da meramımız hep ihmal edilmiştir.
 
Şehrimizin sosyo ekonomik yapısı güçlü aileleri nin ekseriyeti oturmak için meram ilçemizi tercih ederken yanlış planlamalar sonucu kilometrelerce uzağa sanayiye-işlerine gitmektedirler.
Meram ilçemizin yeşili koruma amaçlı sit alan- su havzası ve askeri alanla çevrili çevresinde tarım alanları ile coğrafi yapısını birlikte değerlendirdiğimizde çok sınırlı bir alana sıkışmış ve ekonomik kalkınmasını ve gelişimini tamamlayamamıştır.
 
İlçe belediyecilik hizmetlerinin yürütülmesinde ekonomik anlamda büyükşehir belediyesine bağımlılıktan kurtarılmayan meram ilçemizde belediyecilik hizmetlerinde (halka yansıyan şekliyle )başkanlar arasında tabir caizse abi kardeş kavgasına dönüşen anlaşmamazlıkları da meram ilçemize zarar vermekte ve bundan halkımız zarar görmektedir.
İlçelerin sosyo ekonomik ve kültürel kalkınmasında belediye gelirlerinin artmasında ve hizmet kalitesinin artmasında sanayi yatırımları da çok önemlidir. Bu anlamda baktığımızda diğer iki ilçemizin büyük organize sanayilerini barındırdığı gerçeği karşısında sanayisi olmayan meramımızdan üniversite de esirgenirse meramımız iyi bir tatil beldesine dönüşür. Ve bu haliyle de hep hazine yardımlarına ve büyükşehir belediyesinin himmetine muhtaç hali devam eder.
 
Selçuklu ilçesinde iki adet üniversite, Karatay ilçesinde bir adet üniversite organize sanayileri, sanayiler ve alışveriş merkezleri ile cazibe merkezleri oluşturulurken meramın bu yönüyle ihmal edildiğini görüyoruz. Ancak daha şimdiden bu bölgeye ulaşım ve toplu ulaşımda ciddi sıkıntıların yaşandığı gerçeği karşısında şehrimiz plancıları ve yöneticilerinin bir kez daha sağlıklı düşünmeye davet ediyor ve Konya üniversitesinin meram ilçemizin hakkı olduğunu sizlerin huzurunda ifade etmeyi bir vazife olarak telakki ediyoruz.
Yukarıda belirttiğimiz gerçeklere rağmen üniversite alanının belirlenmesinde meram yerine bir başka ilçenin tercih edilmesi halinde bu kara etkili olan siyasilerimizi meramlı hemşerilerimize ve genç kuşaklara havale edeceğimizi kendilerine hatırlatıyoruz.
 
Konya üniversitesinin meram ilçemize kurulması gerektiğini meramın hakkı olduğunu bir kez daha tekrar ediyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA