• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya un sektöründe MARKA
25 Mart 2014 Salı 12:37

Konya un sektöründe 'MARKA'

Konya Sanayi Odası, sektör toplantılarının 7’ncisini un ve unlu mamulleri sektörü ile yaptı.
Toplantının açılışında konuşan Konya Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü, un ve ekmeğin stratejik ürünler olduğunu, bu sektörlerin rekabet güçlerinin mutlaka artırılması gerektiğini vurguladı.
 
Konya’nın ve Türkiye’nin 2023 hedeflerinde sektörlerin son derece kritik öneme sahip olduğunun altını çizen Başkan Kütükcü, Konya’nın Ocak ve Şubat aylarında ihracat rekoru kırdığını, ayrıca Türkiye’de işsizliğin en az olduğu bölge haline geldiğini hatırlatarak, bu başarıların mimarının sanayiciler olduğunu söyledi.
 
"KONYA UN SEKTÖRÜNDE MARKA BİR ŞEHİR"
 
Konya’nın un sektöründe marka bir şehir olduğunun ifade edildiği toplantıda, sektörün sorunlarının çözülerek bu liderliğini devam ettirebilmesi için birlikte hareket etmenin önemi vurgulandı.
Özellikle nitelikli veya niteliksiz olmak üzere eleman bulmakta zorlandıklarını ifade eden un sanayicileri, devletin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) aracılığıyla sektöre müdahale etmesinin ve belediyelerin ekmek sektörüne girerek haksız rekabete yol açmasının kendilerini olumsuz etkilediğini söyledi.
 
"VOLTAJ DALGALANMASI ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR"
 
Sektördeki en yüksek girdi maliyetlerinden birisinin elektrik gideri olduğunu belirten bazı sanayiciler, gece vardiyalarında voltajda yaşanan dalgalanmaların makinelere zarar verdiğini, bu dalgalanmaların un kalitesine de olumsuz yansıdığını belirttiler.
Hükümetten TMO’nun çiftçi desteklerini taban fiyat belirleme şeklinde değil, mazot, gübre alımı şeklinde vererek hammadde fiyatlarını aşağı çekmesini isteyen un sanayicileri, ayrıca ihracatta makarna sektörüne verilen desteğin un sektörüne de mutlaka verilmesi gerektiğini bildirdi.
 
Konya Sanayi Odası’nda un sektör sanayicileri ile gerçekleştirilen toplantıda, TMO’dan alınan ürünlerde nakliyeyi un sanayicilerin kendilerinin ödediği, işletmelerin tam kapasite çalışamadığı, sektörde envanter sıkıntısının yaşandığı, ekim alanlarının miras yoluyla bölünmesinin un sanayisini olumsuz etkilediği vurgulandı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA