• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya turizmi hızlı trenle hızlanacak
14 Nisan 2011 Perşembe 16:59

Konya turizmi hızlı trenle hızlanacak

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya turizminin hızlı trenin 2011 yılı içerisinde Konya'yı Ankara'ya ve Eskişehir'e bağlayacak olması ile ivme kazanacağını söyledi.

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya turizminin hızlı trenin 2011 yılı içerisinde Konya'yı Ankara'ya ve Eskişehir'e bağlayacak olması ile ivme kazanacağını söyledi.

Vali Aydın Nezih Doğan Turizm Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, Konya'nın sahip olduğu tarihi derinlik ve kültürel miras bakımından “kültür ve inanç turizmi” açısından dünyanın önemli merkezlerinden birisi olduğunu belirterek, "Nitekim, gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerimizin sayısı ve geliş nedenleri bu zenginliğimizi ortaya koymaktadır. Şüphesiz turizmin bu çeşidinin Konya'da vucud bulması, Hazreti Mevlana ve onun barış ve hoşgörüyü yayan felsefesinde gizlidir. Konya turizmi hızlı trenin 2011 yılı içerisinde Konya'yı Ankara'ya ve Eskişehir'e bağlayacak olması ile yeni bir ivme kazanacaktır. Doğrusu hızlı trenin Konya'ya sağlayacağı büyük fırsatlar, özellikle 2013 yılında İstanbul bağlantısı tamamlandığında daha iyi anlaşılacaktır. Bilmemiz gerekir ki, İstanbul'a bağlanmak Avrupa'ya ve Dünya'ya bağlanmak demektir. Bu kazanımın İzmir-Konya ve Antalya-Konya bağlantılarının da gerçekleşmesiyle Konya tam bir turizm şehri olacaktır. Yakın geleceğin bu büyük fırsatına Konya'yı hazırlamak için 'Konya İli  ekabetçi Temelli Turizm Kümelenme Projesi' ve buna bağlı olarak da Türkiye'nin ilk bölgesel turizm kümelenme çalışması olarak 'Konya-Karaman Bölge Turizm Kümelenmesi' çalışmasını başlatıyoruz. Bu bilimsel çalışma yanında, ilin bütün turistik değerlerini geleceğe hazırlamaya gayret ediyoruz. Bu gayretlerimizin belediyelerimizce de yüksek bir anlayış ve çalışma azmiyle benimseniyor olmasını önemsiyoruz. Ayrıca yeni turizm tesislerinin yapılıyor olmasını da, yatırımcıların bu fırsatı gördüğü biçiminde değerlendiriyoruz. Önümüze açılan bu yeni pencereler ışığında 2011 turizm yılını da çok etkili bir giriş yaptığımızı ifade etmeliyim. Konya'ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 30'dan fazla arttı. Yerli ziyaretçi sayısında da düzenli artış devam ediyor. Bu tarihi fırsatı iyi değerlendirmek için bütün tarafları daha dikkatli davranmaya davet ediyorum" dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeleri Konya'da
  • Konya'da köylülere bedava at dağıttılar
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA