• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya trafik problemini aşıyor
26 Kasım 2009 Perşembe 12:22

Konya trafik problemini aşıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehir merkezinde yaşanılan otopark sorununun çözümüne yönelik çalışmalara hız verdi.
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şehir merkezinde yaşanılan otopark sorununun çözümüne yönelik çalışmalara hız verdi. Temel kazısı sırasında çıkan tarihi eserler yüzünden yapımı durdurulan Zindankale Katlı Otoparkı'nın 2010 yılının ortalarına kadar tamamlanacağı belirtildi. Başkan Akyürek, şehir merkezi için yeni otopark projeleri de hazırladıklarını, bunları bir yıl içinde hayata geçireceklerini kaydetti.

Yapımına 2007 yılında başlanan 800 araçlık Zindankale Katlı Otoparkı inşaatı, temel kazısı sırasında çıkan hapishane kalıntıları sebebiyle ağustos 2008'de durdurulmuştu. Tarih ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla durdurulan inşaat, 1.5 sene aradan sonra yeniden başlama aşamasına getirildi. Konya Büyükşehir Belediyesi, hem tarihi kalıntıları koruma altına alacak, hem de katlı otoparkı hayata geçirecek tadilat projesine gerekli onayları aldı. İnşaatın tamamlanması için önümüzdeki haftalarda 'tamamlama ihalesi' yapacaklarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Zindankale Katlı Otoparkı'nın en geç 6 ay sonra hizmete hazır olacağını söyledi. Zindankale Katlı Otoprakı için hazırlanan tadilat projesi hakkında bilgi veren Başkan Akyürek, "800 araç kapasiteli olacak şekilde planladığımız katlı otopark, tadilat projesi sonrası 500 araç alacak. Temel Kazısı sırasında ortaya çıkan zindan kalıntıları da arkeolojik kazılar tamamlandıktan sonra olduğu yerde sergilenecek şekilde muhafaza altına alınacak." dedi. Başkan Tahir Akyürek, Zindankale Katlı Otoprakı tamamlandığında şehrin hem büyük bir katlı otoparka, hem de kent müzesine kavuşacağını kaydetti.

Konya'da ekonominin geliştiğini, nüfusun arttığını hatırlatan Başkan Akyürek, hızlı gelişme ve ekonomik zenginleşmenin trafikte seyreden araç sayısını büyüttüğünü ifade etti. Başkan Akyürek, "Artan araç sayısı tabii ki şehrin otopark ihtiyacını büyütüyor. Büyükşehir Belediyesi olarak biz şehir halkının otopark ihtiyacını karşılamak için yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Mesela yapımı tamamlanma aşamasına gelen Kent Meydanı'nın altına yeraltı otoparkı yapılacak. Kent Meydanı yealtı otoparkının projeleri tamanlanmış durumda. Şehir merkezindeki eski Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü arazisini de otopark yaparak 2010 yılı içerisinde halkımızın hizmetine sunacağız. Belediye binası ve Kemerli İş Merkezi civarında da halkımızın aracını rahatlıkla park edebileceği otoparkların yapımına 2010 yılı içinde başlayacağız." diye konuştu.

Konya'nın uzun yıllar bir daha otopark sorunu yaşamasını önleyecek proje ve inşaat çalışmalarının devam ettiğini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde 1000 araçlık bir otopark yapımını tamamladıklarını, Mevlana Müzesi ve Üçler Mezarlığı bölgesinde otopark düzenlemesi yaparak trafiğin rahatlamasını sağladıklarını kaydetti.

Otopark sorununun çözümünde ilçe belediyelerine de bazı görev ve sorumluluklar düştüğünü hatırlatan Başkan Akyürek, ilçe belediyelerinin konutlara inşaat ve iskan ruhsatları verirken, otopark yapımı şartını daha sıkı denetime tabi tutacaklarını kaydetti. Başkan Tahir Akyürek, otopark sorununun yapılacak çalışmalarla uzun bir süre şehir halkının gündeminden çıkarılacağını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA