• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya toplu ulaşımına bisiklet ne zaman girecek?
29 Nisan 2010 Perşembe 10:58

Konya toplu ulaşımına bisiklet ne zaman girecek?

Kayseri toplu ulaşımda bisiklet dönemini başlatıyor. Peki Konya'da...
Kayseri toplu ulaşımda bisiklet dönemini başlatıyor. Peki bisiklette Türkiye’nin Çin’i olarak adlandırılan ve Türkiye’de bisiklet kullanımının en yaygın olduğu il olan Konya’da ne zaman başlayacak?
 
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’da akıllı bisiklet uygulamasının 2010 yılı içinde faaliyete geçeceğini söylemişti. Toplu ulaşımda bisiklet dönemini başlatmak için bir proje hazırladıklarını da söyleyen Akyürek, akıllı bisiklet adını verdikleri projenin ihalesini de gerçekleştirdiklerini belirtmişti.
 
Ayrıca konu hakkında verdiği bilgilerde Tahir Akyürek, Türkiye’de bir ilke imza atacaklarını da kaydetmişti. Fakat Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Konya’dan hızlı davranarak toplu ulaşımda bisiklet dönemini başlatıyor ve Türkiye’de bir ilke imza atıyor.
 
Türkiye'de ilk kez Kayseri'de raylı sistem projesinin devamı olarak kent merkezinde bisikletlerle ulaşım sağlanacak.
    

Büyükşehir Belediyesinin geçen yıl hizmete soktuğu raylı sistem projesinin devamı olarak bu kez bisikletlerle şehir içinde ulaşımı sağlayacak olan uygulama hizmete giriyor.
    

Kay-Bis adı verilen sistem, Avrupa ülkelerinden uygulanan sistemler model alınarak geliştirildi. Barcelona, Zaragoza, Viyana ve Milano gibi kentlerde uygulanan sistem incelenerek, Türkiye şartlarına uygulandı.
    

Proje kapsamında İngiltere'den alınan 300 adet bisiklet Kayseri'ye getirildi ve sistem için kent merkezinde vatandaşın yoğun olarak bulunduğu 25 merkezde ''bisiklet park istasyonları'' oluşturuldu. Son hazırlıkları yapılan sistemin mayıs ayında hizmete girmesi planlanıyor.
 
-BİSİKLET İÇİN ÖZEL KART-
 
Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem İşletme Müdürü Enver Sedat Tambacı, bisikletli ulaşım hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların, bilet gişelerinden özel kart temin etmeleri gerektiğini bildirdi.
    
Bu kartları alan vatandaşların istedikleri istasyondan alacakları bisikletleri, belirli sürelerle kullanabileceklerini ifade eden Tambacı, şu bilgileri verdi:''Sistem, 25 istasyonda 300 bisiklet ile hizmet verecek. Bunun için hazırlanan özel kartları alan vatandaşımız, bisiklet istasyonlarından aldıkları bisikletleri belirli sürelerle kullandıktan sonra istedikleri istasyona teslim edebilecek. Sistem, kendisini kontrol edecek. İstasyonlardaki bisiklet sayısı ve boş park yerleri otomatik kontrol edilecek. Ayrıca, mobil bir ekip istasyonları kontrol ederek. Bisiklet eksikliği veya fazlalığı durumlarında müdahale edecek. Bisikletlerin arızaları bu ekip tarafından giderilecek. Bu hizmet karşılığında ne kadar ücret ödeneceği şu an için belli değil. Bunu belediye belirleyecek. Ancak, ilk yarım saati ücretsiz daha sonra süresine göre ücret alınacak şekilde bir programın geliştirilmesi planlanıyor.''
    
     -GÜVENLİK ÖNLEMLERİ-
 
Uygulama sırasında art niyetli kullanıcılara karşı da bir takım önlemler alındı. İngiltere'den getirtilen özel yapım bisikletlerde malzemelerin sağlamlığına ve parçaların kolay sökülememesine özen gösterildi.
    

Bisiklet park istasyonlarına güvenlik kameraları yerleştirilirken, bisikletlere takibi için GPS sistemi oluşturuldu. Bisikletlerin nerede olduğu bu sistem sayesinde takip edilebilecek.
    

Bisikletlerin kullanımı için düzenlenen kartlarda da bisikletlerin çalınması veya art niyetli kullanımının engellenmesi için de önlemler alındı. 18 yaşından küçüklerin faydalanamayacağı sistem için kullanıcıların kimlik bilgileri alınacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA