• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Ticaret Borsasının en büyük hedefi
05 Mart 2009 Perşembe 14:13

Konya Ticaret Borsası'nın en büyük hedefi

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Uğur Kaleli, KTBde seçim sürecinin sona erdiğini, hizmet döneminin başladığını belirtti.

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Uğur Kaleli, KTB’de seçim sürecinin sona erdiğini, hizmet döneminin başladığını belirtti.

Çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla hareket edeceklerini kaydeden Kaleli, sürekli gelişen bir kurum olma yönünde emin adımlarla ilerleyeceklerini ifade etti.
 
Uğur Kaleli, “ Konya çiftçisi 10 yıldır ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya kalmıştır. Konya bölgesine bu yıl uzun yıllar ortalamasının üzerinde bir yağış düşmüştür. Nisan ve mayıs aylarında da yağışlar devam ederse, buğday üretiminde iyi sonuçlar alınabilecektir. Başta kuraklık ve süne gibi nedenlerden dolayı bölgemiz buğdayında kalite ve verimde ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu nedenle bölgemizde 1. sınıf buğday miktarı yok denecek kadar azalmıştır. Açığı kapatmak içinde ithal ve dış havzalardan buğday getirtilmiştir. Bu durum Konya’mızda çiftçimizi, tüccarımızı sanayicimizi ülke piyasalarımızda ve dış piyasalarda rekabet edemez hale getirmiştir” dedi.
 
Konya’nın kaliteli buğday merkezi olma özelliğini koruması için mutlaka desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Kaleli, Tarım Bakanlığı’na da ürün bazında bölgesel desteklemeyi gerçekleştirmesi için çağrıda bulundu.
 
Çiftçilerin artık sertifikalı tohumları daha çok kullanmaya başladığını ancak bu oranın daha da arttırılması gerektiğini vurgulayan Uğur Kaleli, “ Ülkemizin sertifikalı tohum ihtiyacı 600 bin- 800 bin ton civarındadır. Yine kaliteli ve verimli buğday için mutlaka süne ile mücadelenin devam ettirilmesi gerekir. Borsamız bu konularda gereken çalışmayı yapacaktır” şeklinde konuştu.
 
Kaleli, borsa olarak temel hedefleri arasında yer alan, lisanslı depoculuk, ürün borsacılığı ve vadeli işlem borsacılığına büyük önem vereceklerine dikkat çekerek, suyu daha az tüketen ürünlerin de yaygınlaştırılması için çalışmalarda bulunacaklarını dile getirdi.
 
Borsa olarak en büyük hedeflerinin, Konya KOP Tarım Eylem Planı’na da tam katılımlı destek vererek, Konya’yı gıda konusunda Türkiye’nin sigortası haline getirmek istediklerini söyleyen Kaleli şunları kaydetti: “  Plan hayata geçirilince, Konya’da organik tarım gelişecek, su daha da tasarruflu kullanılacak ve sulama alt yapısı da gelişecektir. Bu planla Konya tarımı modern bir alt yapıya kavuşacak, tüm Türkiye’yi beslemeye yetecek hale gelecek, ilgili sanayi kollarımız daha da gelişerek ihracatımız artacaktır.”   

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA