• Konya15 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya temayül yoklaması nasıl okunmalı?

22 Mart 2011 11:34

Temayül teşkilatlarının adaylar üstündeki kanaatini ölçme işi. Konya için ifade edecek olursak, temayüle giren 157 kişiden ilk yüze girmek vekillik için ön şart. Tabi ilk 20’de yer almak yeterli şart değil ancak sonlarda yer alan biri için umut yok demektir. Bu çerçevede temayül yoklamaları adaylık için yüzde 15-20 bir etkinliği var demektir.

 Konya’da sıralamaya baktığımızda büyük sürprizler olmasa da dikkat çekmemiz gereken kişiler var. Pankobirlik Başkanı Recep Konuk’un bu yoklamada açık ara birinci olması önemli. Yaklaşık 5 bin delegeden yarısının oyunu alan Konuk’un tabanda seviliyor olması tescillenmiş oldu. Bundan sonrası Ankara’nın işi. Herkes gibi bizde bekleyip göreceğiz.

İkinci sırada çıkan Latif  Selvi’nin bu başarısı ise Konya’nın Sivil Toplum anlamında ne kadar örgütlü olduğunun bir göstergesi. Konya STK’ları ile ulusal çapta başarılı işlere imza atan Latif Selvi’nin aldığı bu sonuç, Türkiye’nin yeni dönemindeki sivilleşme emarelerinin somut göstergesi demektir.

Ak Parti Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılıp aday olan Ziya Özboyacı’nın, bu yoklamada üçüncü olması hem teşkilatlar için önemli bir moral hem de kısa zamanda Özboyacı’nın teşkilatlarla kurduğu olumlu ilişkilerin yansıması olarak algılanmalı. Güçlü adaylar içinde yeni bir teşkilatın mensubu olarak bu sıralama Özboyacı’nın şansını artırıyor.

Hüseyin Üzülmez isminin 4. sırada çıkması da önemli. İlçe ilçe gezen Üzülmez işi şansa bırakmak istemiyor.

Sürpriz sayılabilecek sonuçlardan, Ahmet Kesik’in beşinci, İlhan Yerlikaya’nın sekizinci sırada çıkması söylenebilir. Her iki Ankaralı bürokratın da bu yarış startını çok önce verdiğini biliyoruz. Demek ki çalışan karşılığını mutlaka alıyor. Tabi bence Konya’nın 14 kişilik bu sıkışık listesinde Ankaralı bir bürokratın şansı çok az.

Büyükşehir Kültür Dairesi Başkanı Ercan Uslu’nun altıncı olması ile önceki İl Başkanı Faruk Dügen’in yedinci çıkması gerçekten önemli bir başarı. Ercan Uslu bu seçim çalışmasında Bosna-Hersek’ten manevi yardım almış olabilir!, Faruk Dügen’in başarısını ise teşkilatlar üzerindeki olumlu etkisi olarak açıklayabiliriz.

Abdullah Ağralı ile Suat Altınsoy hak ettikleri yerde dokuz ve onuncu sıradalar. Bu seçimde sürpriz olmayacak iki vekil adayının bu iki eski başkan yardımcısı olduğunu düşünüyorum.

Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu sempatik ve becerikli birisidir. 11. sırada çıkması büyük bir iş. Ancak Akşehir’de Orhan Erdem feda edilemeyeceğine göre, Baloğlu için ne yapmak gerek bilmiyorum.

Madem Mustafa’dan sözü açtık devam edelim. Yoklamanın başlarında yer alan ve genç olan Mustafa Kavuş ve Mustafa Akış adaylık için şansı yüksek isimlerden. Özellikle Akış’ın Beyşehir yöresi temsili söz konusu olursa, gençliği ile bunu birleştirip meclisin yolunu tutabilir.

Ahmet Akman’ın listenin sınırında 14. sırada çıkmasını hayra yorması lazım. Konya için mecliste de, şehirde de her an katkıya hazırım demek. Bunu ben böyle anlıyorum tabi, Ankara’nın da kanaati böyle olur bence.

Listede 22. sırada yer alan ve hanım adaylar içinde en başta olan Leyla Erdal, teşkilat tecrübesini gösteriyor demektir.  Konya’dan çıkabilecek ikinci hanım vekil için Leyla Hanım büyük bir şansa sahip.

Aday adaylığın son günlerinde bir telaşla yola çıkan M.Emin Parlaktürk 28, Cem Zorlu ise 57. sırada yer aldılar. Her iki aday içinde bu başarılı bir sıralama. Özellikle Cem Zorlu Ereğli Bölgesi için şansı en yüksek aday konumunda.

Bunun yanında bekleneni veremeyen bazı aday adayları da var. Özellikle Konya’nın tanınmış yüzlerinden bazı isimlerin ilk yüze girememesi beni şaşırttı. Sanırım bu iş kesinlikle sahada ve bire bir çalışmakla oluyor. Başka geçer akçesi yok bu için. Öyle olmasa Recep Konuk ve Hüseyin Üzülmez ilçe ilçe gezerler miydi?

    Temayül yoklamasında çıkan sonuçların kısa bir özeti bu. Bu yoğunlukta, herkes Konya için güzel şeyler vaat ediyor ancak ben kimsenin şu garip Konyaspor için bir şey söylediğini duymadım. Spor için bir şey söyleyeni de duymadım açıkçası.

    Hafta sonu Konyaspor-Antalyaspor maçında maçın hakemi Abdullah Yılmaz, Konyaspor’un 4 penaltısı ve 2 net golünü vermedi. Bu yoğunluk arasında bu açık gasp kaybolup gitti. Tamam,  Konyaspor bu yıl iyi top oynamıyor yanlışlar yapılıyor da, gelen geçen Konyaspor’un hakkını yemeye devam mı edecek. İşte vekil adaylarına önemli bir konu. Bank Asya’da mücadele eden bir şehrin vekili olmak hiç iyi bir şey olmaz. İnanın bana.

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA