• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Teknokenti bilmeyen yok
08 Temmuz 2009 Çarşamba 17:44

'Konya Teknokent'i bilmeyen yok'

Konya Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıya Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı da katıldı.
Konya Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıya Konya Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Botsalı katıldı. Prof. Dr. Botsalı, KSO Meclis üyelerine Konya Teknokent ve dünyadaki Teknokent örneklerini anlattı.
 
Konya Teknokent’in Konya’nın ekonomik ve sosyal hayatında bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Botsalı, “Türkiye’de Konya Teknokent’i bilmeyen yok. Dünyadan pek çok ziyaretçimiz geliyor ve biz onlara Teknokent’i anlatıyoruz. Bunların sonuçlarını yakın zamanda göreceğiz” şeklinde konuştu.
Botsalı, Konya Teknokent’in, SÜ Vakfı, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası Konya Ticaret Borsası ve Konya Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü olmak üzere 5 ortaklı bir şirket olduğunu ve Türkiye’nin en önemli Teknokentleri’nden bir tanesi olduğunu söyledi.
 
Günümüzde rekabetin en önemli unsurunun Ar-Ge ve İnovasyon olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Botsalı, ” Bizim için İnovasyon çok önemli. İnovasyon, günümüzde işletmelerin rekabet gücünü belirleyen en önemli unsur haline gelmiştir. İnovasyon, krizden çıkmanın ön önemli yoludur” diye konuştu. İnovasyonu, “Cin fikirlilik” olarak niteleyen Botsalı, “İnovasyon sizi rakibinizden bir adım öne geçirir” dedi.
 
Prof. Dr. Botsalı, Türkiye’nin artık kaliteyi yakaladığını, yabancı ürünlerle rekabet edebilir kalitede ürünler üretebildiğini ancak inovasyon yapma konusunda hala sıkıntılı olduğumuzu belirtti.

Dünyada İnovasyonla ilgili örnekler veren Botsalı, İnovasyonla ilgili şunları söyledi: “Parayı buluşu yapan değil, buluşu değerlendiren kazanır. Günümüzde zenginliğin de inovasyonla olduğu bir gerçek. Türkiye’de artık kalite hiç önemli değil. Yabancı ürünlerle rekabet edebiliyoruz. Ama İnovasyonda sıkıntımız var. Farklı ürünler, marka oluşturma, değer oluşturmada sıkıntımız ülke olarak var. Örneğin. Simit sarayları çok önemli bir inovasyondur. Fransız sanayisinin üretiminin yüzde 24’ü teknokentte üretilen buluşlara bağlı”  

Liderlik konusuna da değinen Botsalı, “Vizyon sahibi yöneticilere ihtiyaç var. Liderler yerine göre duvarları yıkar ama hedefe ulaşır. İşte o hedefte kalmak ikinci adamların işidir. Eğer hedefinize ulaşacaksanız, liderlik çok önemlidir” şeklinde konuştu. 
 
 Botsalı, Konya’nın SANTEZ projelerinden en çok destek alan illerinden biri olduğunu ve şu anda Konya’da 7 tane SANTEZ projesi yürütüldüğünü kaydetti.

Botsalı sözlerine şu şekilde devam etti:Konya’da, 1996’dan 2007 yılının Temmuz ayına kadar 77 tane TÜBİTAK projesi önerilmiş ve bunun yüzde 60’ı desteklenmiştir. Ancak sadece 2008 yılında proje sayısı 100’e çıkmıştır. 100 projede proje bütçesi 25 milyon dolar. Yani ortalama proje büyüklüğü 250 bin dolar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA