• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Tatarlarının sesi TRT Avazda yankılanacak
01 Ekim 2012 Pazartesi 14:30

Konya Tatarları'nın sesi TRT Avaz'da yankılanacak

Bütün dünyaya seslenen TRT AVAZ, geçtiğimiz hafta boyunca Konyada Kırımdan göçerek Konyaya yerleşen Tatarların göç öyküleri ile Konyanın kültür, turizm ve ekonomisini konu alan çekimler yaptı
Konya ve Kırım Tatarları’nın sesi, Kasım ayında TRT AVAZ’da yayınlanacak olan “Türkiye’nin Renkleri ve Türkiye’nin Sesleri” adlı programda yankılanacak.

TRT Avaz, “Türkiye’nin Renkleri-Türkiye’nin Sesleri” adlı programda yayımlanmak üzere Konya’da Kırım Türkleri’nin göç öyküleri ile sosyal ve kültürel yaşantılarını ele alan çekimler gerçekleştirdi. Kasım ayında yayınlanacak olan çekimlerle ilgili görüşlerini aldığımız program yapımcısı Mine Ertan, Kırım Türkleri Yardımlaşma ve Kültür Derneği Konya Şubesi ile Kırım Tatarları’nın yaşadığı Karatay’ın en büyük köylerinden olan asırlık Yağlıbayat Köyü’nde; Tatarların sosyal ve kültürel yaşamları, yemek kültürleri (çiğbörek ve köbete) ile göç hikâyelerini ele aldıklarını söyledi. Konya’nın kültür ve turizmiyle ilgili olarak İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Mustafa Çıpan, ekonomik ve sanayi yatırımları hakkında da Milletvekili Mustafa Kabakcı’nın görüşlerine başvurduklarını ifade eden Mine Ertan, Konya’daki Kırım Tatarlarının folklorik kültürleriyle ilgili son çekimleri Kültürpark’ta  gerçekleştirdiklerini belirtti.
Konuya ilişkin açıklama yapan Konya Kırım Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Seyfi Kaçar ise, “TRT Avaz’ın Konya’daki Tatarların göç öykülerini, folklorünü araştırması, yemek kültürleri ile sosyal yaşantılarını incelemesi güzel bir şey. Mine hanım ve ekibine teşekkür ediyoruz. Tatarlar olarak bizler gülergüzlü, sevecen ve misafirperver insanlarız. Dernek olarak da geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi görüyoruz” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA