• Konya9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya tarımının geleceği konuşuldu
29 Ağustos 2012 Çarşamba 14:40

Konya tarımının geleceği konuşuldu

Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, MÜSİAD Konya Şubesi Genişletilmiş Yönetim Kurulu üyeleri ile...
Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu, Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, MÜSİAD Konya Şubesi Genişletilmiş Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya MÜSİAD Konya Şubesi Genişletilmiş Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Aslan Korkmaz, “Konya ülkemizin tahıl ambarı olarak görülen önemli bir şehridir. İlimizin tarım için geniş arazileri olmasına rağmen son dönemde tarıma yeterince önem vermedik. Gelişmiş ülkelere nazaran şehrimizde hala eski düzen tarım uygulamaları devam etmekte. Bundan sonraki süreçte 4 mevsim tarımı konuşmamız hem ilimiz, hem de ülkemizin geleceği açısından önemli bir dönüm noktası olacaktır” dedi.
Daha sonra konuşan Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Muhammet Uğur Kaleli ise, Konya’daki tarım uygulamaları hakkında bilgi verdi. Kaleli, “Bu yıl kış mevsiminin sert yaşanması ve Nisan ayında yaşanan dolu yağışı Konya Ovasında rekoltenin geçen yıla göre yüzde 50-60 oranında düşmesine sebep oldu. Bu durum çiftçimizi olumsuz etkiledi. Buna rağmen Konya çiftçisi birim alandan yüksek verim almayı öğrendiği ve katma değeri yüksek tarım ürünlerinin yetiştirilmeye başlanmasıyla beraber Konya tarımı daha da rahatlayacak” şeklinde konuştu. Konya Ticaret Borsası’nın düzenlediği eğitim programları ile çiftçilere önemli katkılar sağladığını belirten Kaleli, “Çiftçilerimize her alanda destek vermek için çalışmalarımız devam ediyor. Bilinçli tarım ile ülkemizin geleceği şekillenecektir” dedi.
Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu da, KOP İdaresinin Konya ve bölge illerinin gelişimini sağlaması için önemli görevler üstleneceğini hatırlatarak, “KOP idaresi olarak eylem planımızı hazırlama çalışmalarımız devam ediyor. Konya Ovasının suya kavuşması bölge tarımının gelişimi için dönüm noktası olacak. Ova su ile buluşurken şehirlerin kalkınması için önemli projelere imza atacağız” dedi.
Toplantı soru-cevap bölümü ile son buldu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA