• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya tarımına katkısı olacak inceleme
07 Nisan 2010 Çarşamba 11:26

Konya tarımına katkısı olacak inceleme

İl Genel Meclisi Tarımsal Sulama Komisyonu, Sarayönü, Beyşehir, Halkapınar ve Akörenin köylerinde yaptığı incelemelerde tarımsal sulamayı mercek altına aldı.
İl Genel Meclisi Tarımsal Sulama Komisyonu, Sarayönü, Beyşehir, Halkapınar ve Akören’in köylerinde yaptığı incelemelerde tarımsal sulamayı mercek altına aldı. Komisyon üyeleri, çalışmalarını Meclis’e sunacak.
 
İl Genel Meclisi Tarımsal Sulama Komisyonu çalışmalarını tamamladı. Komisyon üyeleri Sarayönü, Beyşehir, Halkapınar ve Akören’de yaptıkları incelemelere dayanarak hazırladığı raporu İl Genel Meclisine sunacak.
 
Tarımsal Sulama Komisyonu Başkanı Ramazan Sargın ile üyeler Abdülkadir Arslan, Ahmet Öz, Secaattin Yiğit ve Hamza Akgül’den oluşan heyet, İl Genel Meclisi üyelerinin bölgelerinde sulamaya yönelik soru önergelerindeki istekleri yerinde incelemek üzere Sarayönü, Beyşehir, Halkapınar ve Akören’e gitti. Bu ilçe ve köylerine yaptıkları ziyaretlerde geçtiğimiz Mart ayında komisyonlarına havale edilen konuları teker teker incelediklerini ve önergedeki isteklerin bölgenin ihtiyacı olup olmadığını tespit ettiklerini dile getiren İl Genel Meclisi Tarımsal Sulama Komisyonu Başkanı Ramazan Sargın, elde ettikleri bulguları Meclis’in onayına sunacaklarını kaydetti.
 
İl Genel Meclisi Tarımsal Sulama Komisyonu olarak gerçekleştirdikleri ziyaretlerde hem çiftçilerin hem de yetkililerin görüşlerini aldıklarını dile getiren Sargın, incelemeler ile ilgili şu bilgileri verdi:“Çalışmalar kapsamında ilk olarak Sarayönü ilçemizin Ladik kasabasında incelemeler yaptık. Burada önümüzdeki sezonda ikinci kısım yağmurlama sulama sistemini devreye geçirmeyi düşünüyoruz. Beyşehir İlçemizin Karadiğin Köyü’nde havuzdan sulama yapılması talebine olumlu rapor vereceğiz. Burada Kültür Tabiat Varlıkları tarafından gerekli fizibilite çalışmaları yapıldıktan sonra proje çalışmalarına başlayacağız. Yine Beyşehir Yenidoğan’da 2004-2005 yıllarında İl Özel İdaresi tarafından İç Anadolu’nun en büyük göleti inşa edilmiştir. Bu gölette şu an 1,5 milyon metreküp su bulunmaktadır. Göletteki su miktarı 6,5 milyon metreküpe çıktığı taktirde tarıma büyük katkısı olacağı hesaplanmıştır. Bölgede son yıllardaki yağış azlığından dolayı yakındaki dereden derivasyon sistemi ile suyu çoğaltma çalışmaları yapılacaktır. Daha sonra da damlama sulama sistemine geçilecektir. Halkapınar İlçesi Eskihisar Köyü’nde bulunan havuzdan damla sulama sistemi yapmayı planlıyoruz. Burada saniyede 15 ila16 litrecivarında akan suyun tekrar bir havuzda toplanarak üst kısımdaki arazilerin damlama sulama ile sulanması çalışmalarına başlanacaktır. Akören Ahmediye Köyü’nün yağmurlama ya da damlama sulama talebi ise toplulaştırmadan sonra ele alınacaktır. Ahmediye Köyü, 2002 yılında toplulaştırma için müracaat ettiğinden buranın da ileriki yıllarda toplulaşma yapıldıktan sonra yapılmasının daha uygun olacağı kanaatine vardık.”
 
Yaptıkları bütün çalışmaların raporlar halinde İl Genel Meclisi’ne sunulduktan sonra Meclis’in Nisan ayı toplantısında ele alınacağını bildiren Sargın, toplantı sonucunda çıkan kararlar doğrultusunda gerekli yatırım ve projeleri gerçekleştirileceğini söyledi.

Sargın, projelerin, şimdiden bütün çiftçilere hayırlı olmasını temenni etti. 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA