• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Tarım Fuarı açıldı
27 Mayıs 2014 Salı 16:17

Konya Tarım Fuarı açıldı

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Türkiye'de tarımsal verimlilik, özellikle son 10 yılda geliştirilen stratejik bakış açısıyla, oluşturulan yeni destekleme politikalarıyla, uygulanan projelerle arttı"
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'de tarımsal verimliliğin, özellikle son 10 yılda geliştirilen stratejik bakış açısıyla, oluşturulan yeni destekleme politikalarıyla, uygulanan projelerle arttığını söyledi.

20 ülkeden 978 markanın 358 firma ve temsilcisinin katılımıyla düzenlenen Anadolu’nun en büyük fuar merkezindeki açılışa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Endonezya Tarım Bakanı Dr. Ir. Suswono Mma, Konya protokolü, sektör ve çiftçi temsilcileri katıldı.

Törende konuşan KTO Başkanı Selçuk Öztürk, 6 hole çıkardıkları fuar merkezinde düzenlenen ilk fuara katılanlara teşekkür etti. Fuarların bölge ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını belirten KTO Başkanı Öztürk, en fazla ziyaretçi çeken bu fuarın Konya ekonomisine katkısının 30 milyon TL olduğunu söyledi. Öztürk, 2023 yılında Konya’yı Türkiye’nin fuarcılık merkezi yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bugün ülke ve bölgenin en önemli Tarım Fuarı’nın yanı sıra, Türkiye’nin en önemli fuar merkezlerinden birisinin de açılışını yapmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi. Konya’da son 50 yılda yapılan en önemli yatırımlardan birinin bu fuar alanı olduğunu anlatarak, şehrin ihtiyaçlarının giderilmesi için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini kaydetti.

Tarım Bakanı Mehdi Eker ise Konya Ticaret Odası-TÜYAP Uluslararası Fuar Merkezi'ndeki Konya 12. Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı'nın açılışında, fuarların en son teknolojilerin insanlarla buluştuğu, sektör paydaşlarının bir araya geldiği, ticari bağlantıların yapıldığı önemli etkinlikler olduğunu belirtti.

Fuarda, son geliştirilen teknoloji ve ürünlerin sergilenmekle kalmadığını, 20'den fazla ülkeden gelen firmaların temsilcilerinin ticari faaliyetlerle ilgili görüşmeler yaptığını ifade eden Eker, Konya'nın bu anlamda bir buluşma noktası olduğunu bildirdi. Eker, Konya Fuarı'na Endonezya Tarım Bakanının katılmış olmasının özellikle tarımsal ilişkilerin daha iyi noktalara gelmesine vesile olacağını bildirdi.

Eker, bu tür etkinlikleri, fuarları sektör için önemli gördüklerini, geliştirilen teknolojik ürünlerin, girdilerin, bu fuarlar aracılığıyla tanındığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Fuarlar, firmaların birbirleriyle daha iyi yarışacakları rekabet ortamına vesile oluyor. Biz Türkiye'de birçok tarımsal faaliyetin insanlığın tarihiyle başladığını biliyoruz. Yeryüzünde bugün milyarlarca insanın temel gıda maddesini oluşturan buğday başta olmak üzere birçok zirai ürünün anavatanı Türkiye. Türkiye'de tarımsal verimlilik, özellikle son 10 yılda geliştirilen stratejik bakış açısıyla, oluşturulan yeni destekleme politikalarıyla, uygulanan projelerle arttı. Türkiye'de hamdolsun bitkisel üretim değeri, tarımsal üretim değeri, hayvancılıkla birlikte 23 milyar dolardan 62 milyar dolara çıktı. Aynı alanda biz 23 milyar dolarlık üretim değeri yerine artık 62 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde ediyoruz. Bu, uygulanan politikalarla, projelerle ve destekleme politikalarıyla sağlanıyor."

Bilgi ve teknolojinin tarımın olmazsa olmaz girdileri olduğunu anlatan Eker, "Biz Türkiye'de çiftçi daha çok mekanize olsun, verimliliğini artırsın diye, çiftinin kullandığı 30'un üzerinde tarımsal alet ve makineyi 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren destekleme kapsamına aldık. Bugün de devam ediyor. Bugüne kadar yüzbinlerce makine ekipman projesine destek verdik" diye konuştu.

Bölgeyi, tarımsal inovasyonda, gelecek yüzyılın en önemli gündemi olan kuraklık ve küresel iklim değişikliği noktasında bir AR-Ge merkezi haline getirmeyi planladıklarını dile getiren Eker, o nedenle de dünyada örneği 2 tane olan bir kuraklık test merkezinin Konya'da kurulduğunu aktardı.

Bakan Eker, "Kuraklığa mukavim bitki çeşitlerini geliştirilmesi bizim gündemimizde ve kuraklık test merkezi bu nedenle çok önemli" dedi.

Konuşmaların ardından Eker, Endonezya Tarım Bakanı Dr. Ir Suswono Mma ve diğer protokol üyeleriyle kurdeleyi keserek Konya Tarım Fuarı'nın açılışını gerçekleştirdi. Eker ardından, stantları gezerek firma yetkililerinden sergilenen ürünler hakkında bilgiler aldı. Bakan Eker ve Mma, bir traktöre binerek birlikte poz verdi.

Anadolu'nun en büyük fuar organizasyonlarından biri olan fuar, 31 Mayıs'a kadar gezilebilecek. Konya Tarım Fuarı'nı, 200 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Davutoğlu: "Allah'tan rahmet diliyorum"
  • Konya tarım fuarına hazır!
  • Selçukya Sohbetleri'nde Çanakkale Zaferi konuşuldu
  • Usta: "Başımız sağolsun"
  • Osman Nuri Topbaş Konyalı Gençlerle Buluştu

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA