• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, Suf-i ile tanıtılacak
04 Temmuz 2012 Çarşamba 14:59

Konya, Suf-i ile tanıtılacak

Erka Prodüksiyonun senaryo aşaması tamamlanan ve önümüzdeki günlerde çekimlerine başlayacağı Suf-i isimli uzun metraj belgesel projesi, senaryo aşamasında Kültür Bakanlığından destek aldı.
Erka Prodüksiyon’un senaryo aşaması tamamlanan ve önümüzdeki günlerde çekimlerine başlayacağı Suf-i isimli uzun metraj belgesel projesi, senaryo aşamasında Kültür Bakanlığı’ndan destek aldı.   300 projenin arasından Suf-i’nin destek alması, daha ilk aşamadan Suf-i’nin ele aldığı konunun ülkemiz açısından önemini vurguluyor.
Modern hayatın birçok sorunlarına, yüzyıllar öncesinde Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’nin bulduğu ve eserlerinde yer verdiği cevaplar, bu belgesel filmde faklı hikâye ve olay örgüleri ile izleyicilere aktarılacak. Çekimlerin Konya’da yapılması ve Konya’nın Hz. Mevlana’nın şehri olması sebebi ile de Konya, bir huzur şehri olarak etkin şekilde tanıtılacak.
 

Erka Prodüksiyon yönetmenlerinden Fatih Sezgin,  Suf-i isimli belgesel projesinin Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden destek almasından dolayı mutluluk duyduğunu dile getirirken, belgesel ile ilgili bilgiler verdi.
Erka Prodüksiyon genel koordinatörü Tamer Yiğit ‘de; “Belgesel projesinin destek almasından mutluluk duyduğunu ifade ederek, bu belgesel film henüz senaryo aşamasında bu ülkenin sinema ve belgesel konusunda en yetkin kurumu olan Kültür Bakanlığı’ndan aldığı bu destekle kalitesini daha ilk aşamada hissettirmiştir. Amacımız, yüzyıllar öncesinde saklı kalan bir hikâyenin anlatımıyla ulusal ve uluslararası arena da başarılar elde ederek Konya şehrinin tanıtımına bir nebzede olsa katkıda bulunmaktır. Erkamed ailesi olarak sahip olduğumuz tüm imkanları seferber ederek, belgesel sinemanın tüm olanaklarını kullanarak Hz. Mevlana’nın şehrine yakışan bir drama eseri ortaya koymaktır.” dedi.
Erkamed Prodüksiyon yapım koordinatörü ve Erkamed şirket ortağı Ömer Faruk Çetin’de; ” Teknik ekipman ve ekibimizle uluslararası kaliteye sahip olacak belgesel filmi tamamlayacak kapasitede ve donanımdayız, kendimize bu konuda güveniyoruz.” dedi.
 
 
Yönetmen Sezgin; “Suf-i uzun metraj belgesel projemizde, semanın iki bileşeninden semazen ve sikkenin hikâyesi anlatılacaktır.” dedi. Sözlerine devam eden yönetmen Fatih Sezgin, “ana eksene oturtulan bu iki unsurun öyküsü birbirine geçen paralel hikâyelerle izleyiciye sunulacak, bu temaların eşliğinde Mevlevilik kültürü her yönüyle anlatılacaktır. Hikâye anlatılırken, Mevleviliğin temelde ne olduğu birbirinden bağımsız gibi hareket eden karakterlerin hikâyeleriyle finalde birleştirilerek izleyiciye aks ettirilecektir.” diyerek sözlerini tamamladı.
Suf-i uzun metraj belgesel projesinde Mevlevilik ve Mevlana ile ilgili bir çok uzman kişiden bilgi ve röportaj alınarak, farklı insanların farklı hikayelerinin işlenmesi ile oldukça zengin bir anlatıma sahip bir belgesel film izleyiciye sunulacak.
YORUMLAR
yolunuz açık olsun
fatih ustabası
bu toprakların böyle değerli insanlara ihtiyacı var. hakkaten gurur duydum haberi okuyunca. insallah guzel bi film çıkarırlar ve göğsümüz kabarır. sonuna kadar arkasındayım bu arkadaşların. saygılar
78.187.169.29
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA