• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya STKlarından Kardeşim-Biraye Min kampanyası
05 Nisan 2016 Salı 00:17

Konya STK'larından "Kardeşim-Biraye Min" kampanyası

Konya İHH öncülüğünde, 100'ün üzerinde sivil toplum kuruluşunun desteğiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki çatışmalarda mağdur olan halk için yardım kampanyası başlatıldı.

Konya'daki 100'ün üzerinde sivil toplum kuruluşu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki çatışmalarda mağdur olan halk için "Kardeşim-Biraye Min" adlı yardım kampanyası başlattı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Uysal, bir otelde düzenlenen basın toplantısında, yıllardır dış güçlerin insanların manevi alanlarını silip süpürüp, göçebe hayatına yol açarak, Doğu ve Batı'da kardeşlik manasında zayıflamalara yol açtığını söyledi.

Tam bu fırsatı değerlendirmek isteyen dış güçlerin birtakım hak eksikliklerini bahane ederek Türkiye'de 35 yıldır terör havası estirdiğini belirten Uysal, son yıllarda hakların iadesi konusunda önemli gelişmeler olduğu halde Batılıların bölgeyi yeniden kendi arzuları doğrultusunda bölebilmek için yapılan iyilikleri hiçbir şekilde görmediğini dile getirdi.

Türkiye'nin bugünlerde ağır bir terör sıkıntısı yaşadığını ifade eden Uysal, "Fakat Allah'a hamdolsun bu ağır terör saldırılarında insanlarımız terör örgütünün ve terör örgütlerinin gizli ajandalarını gördüler. Yani bunların maksadı herhangi hakkı temin etmek değil bu ülkeyi küçültmek ve küçük küçük siyasi unsurlar haline getirmektir. Halk da bunu anladı" diye konuştu. 

Uysal, artık bölge halkının oynanan oyunu gördüğünü, maalesef bunun da bedelini evlerini, barklarını kaybederek ödediklerini vurguladı.

"Oynanan oyunları gören bölge halkı hainlere karşı geliyor. Müslümanlar olarak üzerimize düşen bu kardeşlerimize yardım elini uzatmaktır" diyen Uysal, şunları kaydetti:

"Çünkü onlar bu yaptıkları fiili tepkiyle bize kucaklarını açtılar. Bunun manası buydu. Biz de 'bu kardeşlerimizin ihtiyaçlarını giderelim' dedik. Kardeşlerimizin yaptığı fedakarlıkları gördüğümüzü, yardımlarına koştuğumuzu göstermemiz gerekiyordu. Yaklaşık 100'ün üzerinde sivil toplum kuruluşu ile ayni ve nakdi yardım kampanyası başlattık. Bu duygularla bu kampanyaya destek veren teşkilatlar, kurumlar kuruluşlar olarak onlara hem maddi yardımlarımızı ulaştırmaya çalışacağız hem de tüm Orta Anadolu'nun onlarla beraber olduğunu göstereceğiz."

Uysal, bu organizasyonların bütün illerde de yapılmaya devam edeceğine dikkati çekti.

Herkesten kampanyaya destek beklediklerine işaret eden Uysal, "Kampanya ile yardım toplama yetkisi olan kurum ve kuruluşlarımız dilerse kendi hesaplarında yardımları toplayacak. Sıfır eşya ve nakdi yardımları tercih ediyoruz. Çünkü o nakdi yardımlarla ihtiyaç ne ise kardeşlerimize o alınacak. Yardımlar toplandığında, tırlarımızı yola çıkaracağız" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA