• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya SMMOdan sınav uyarısı
01 Ağustos 2011 Pazartesi 16:23

Konya SMMO'dan ''sınav'' uyarısı

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı İsmail Turan, Mali Müşavirlik mesleğine giriş aşaması olan ve TÜRMOB tarafından Anadolu Üniversitesi aracılığıyla yapılan Staja Giriş...
Konya SMMMO Başkanı Turan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: "Staja Giriş Sınavı, 100 sorusu alan bilgisi, 20 sorusu ise genel kültür olmak üzere toplam 120 soruluk test biçiminde yapılan bir sınavdır. Staja giriş sınavı yılda 3 kez yapılmaktadır.
 
Bu dönem ki sınav başvurusu 5 Eylül 2011 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. Staja giriş sınavına başvurabilmek için; Hukuk, İktisat, Maliye, İşletme, Muhasebe, Bankacılık, Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkliği yüksek öğrenim kurumlarınca onaylanmış yabancı yüksek öğretim kurumlarından en az lisans düzeyinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans düzeyinde mezun olmakla beraber, yukarıda belirtilen bilim dallarından lisansüstü düzeyinde diploma almış olmak gerekmektedir.
 
Staja Giriş Sınavında, sınava giren tüm adayların iki ana baslıkta basarı puanları (Genel Kültür ve Alan Bilgisi) ayrı ayrı ve ortalamaları 50, standart sapmaları 10 olacak biçimde normal dağılıma göre hesaplanmakta, daha sonra bu iki ana baslıkta aldıkları puanlardan ağırlıklı basarı puanları bulunmaktadır. Kısaca Mali Müşavir stajını başlatmak isteyen bir adayın Staja Giriş Sınavı'ndan 60 puan alması gerekmektedir. Odamız tarafından Staja Giriş Sınavı'na yönelik hazırlık kursumuz da bulunmaktadır. Üst düzey eğitmenler tarafından verilen eğitim kurslarımızın başvuruları da odamıza şahsen yapılmaktadır.
 
Staja Giriş Sınavı'nın başvuru şeklinde de değişiklikler olmuştur. Önceki dönemlerde Anadolu Üniversitesi'ne yapılan başvurular son iki dönemdir Temel Eğitim ve Staj Merkezi'miz (TESMER) tarafından geliştirilen TEOS sistemi ile internet üzerinden yapılmaktadır. Sınavla ilgili detaylı bilgi ve başvuru konusunda yardım almak isteyen lisans mezunları odamızın TESMER bölümünden destek alabilirler."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA