• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya SMMMOda denetim eğitimleri başladı
03 Eylül 2012 Pazartesi 14:04

Konya SMMMO'da denetim eğitimleri başladı

TÜRMOB öncülüğünde Konya SMMMO tarafından düzenlenen Bağımsız Denetim" eğitim programı başladı.
TÜRMOB öncülüğünde Konya SMMMO tarafından düzenlenen “Bağımsız Denetim" eğitim programı başladı.
Konya SMMMO hizmet binasında bulunan eğitim salonunda başlayan ve iki grup olarak gerçekleştirilen denetim eğitimlerine toplam 1030 üye katılıyor. Her grubun toplam 78 saat eğitim alacağı eğitimlerin açılış konuşmasını yapan Konya SMMMO Başkanı İsmail Turan, ”Yeni Türk Ticaret Kanunu, Kobi-TFRS eğitimlerimizin devamında Bağımsız Denetim eğitimlerine başlıyoruz. Bürolarındaki yoğun iş temposuna rağmen eğitimlerimize meslektaşlarım tarafından yoğun bir ilgi var. İş yaparken aynı zamanda kendini de güncelleyen bir mesleği icra ediyoruz” dedi.
Bağımsız Denetim yetkisinden de bahseden Turan, “Türk Ticaret Kanunu'nda hiç bir zaman yer almayan Yeminli Mali Müşavirlere ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetçilerine ‘sınavsız’ bağımsız denetçilik verilmesi, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlere ise kanunda belirtilmesine rağmen sınavla bu hakkın tanınmasının önerilmesi kabul edilemezdi. Bu yüzden ilk günden beri bu konunun takipçisi olduk. Ankara’daki milletvekillerimiz ve bürokratlarımızla yoğun bir şekilde iletişim halinde olduk ve haksızlığın ortadan kaldırılmasına öncülük ettik. Genel merkezimiz TÜRMOB ve Türkiye genelindeki odalar, meslek mensupları arasında eşitsizliğe yol açan düzenlemeye birlik ve beraberlik içerisinde tepki göstermiştir. Torba yasa görüşmelerinde verilen bir önerge ile bu teklifin geri çekilmesi sağlanmıştır.Yapılan yeni düzenlemeyle, Kamu Gözetim Kurumu'nun bağımsız denetçilerde yetkilendirmeyi meslektaşlarımız arasından TÜRMOB eğitimlerini tamamlamış olanlara yetki vermesi gerekmektedir. Ve bu konuda da gerekli girişimlerimiz devam etmektedir" şeklinde konuştu.
Oda Başkanı İsmail Turan’ın konuşmasından sonra eğitime geçildi. İlk grup eğitimleri Prof. Dr. Seval Kardeş Selimoğlu, ikinci grup eğitimleri ise Doç. Dr. Süleyman Uyar eğitmenliğinde yapılıyor.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA